Nie ma zgody na podwyżkę taryf przez PGNiG

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-06-2006, 13:21
Obserwuj w MójPB:

Urząd Regulacji Energetyki nie zgodził się na 12-proc. podwyżkę cen gazu, której chciało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Kurs spółki zareagował na tę informację spadkiem.

Urząd Regulacji Energetyki nie zgodził się na 12-proc. podwyżkę cen gazu, której chciało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Kurs spółki zareagował na tę informację spadkiem.

Po południu kurs akcji PGNiG spadał o 1,42 proc. do 3,45 zł.

PGNiG chciało, aby podwyżka zaczęła obowiązywać od początku lipca. Brak zgody na podwyżkę zaskoczył część analityków, którzy sądzili, że URE zgodzi się na podwyżkę, chociaż w mniejszej skali niż tego chciała spółka.

PGNiG argumentowało, że podwyżki są konieczne, bo spodziewa się wzrostu cen importowanego gazu, wyższego kursu USD w stosunku do przyjętego we wcześniejszej kalkulacji oraz konieczności zwiększenia zakupów gazu w celu zapełnienia magazynów, które opróżniono zimą.

URE nie zgodziło się ze wszystkimi argumentami, które wspierały wniosek PGNiG.

Według Urzędu ceny oleju lekkiego i olejów ciężkich od 1 października 2005 roku do 31 maja 2006 roku, oraz prognozy tych cen na czerwiec 2006, stanowiące podstawę kalkulacji cen w kontraktach importowych wskazują, że w trzecim kwartale wzrost średniej ceny importowej nie przekroczy 1 proc. w stosunku do ceny przyjętej w postępowaniu taryfowym.

Prezes URE uznał za nieuzasadnioną także argumentację przedsiębiorstwa co do wysokości kursu USD.

"W kalkulacji taryfy przyjęty został kurs średni na poziomie 3,07 zł/USD z prognoz sporządzonych przez trzy wiodące banki w Polsce (Pekao, BPH i City Bank), którego najniższe notowania dotyczyć miałyby ostatnich miesięcy roku. Wskazywanie więc na fakt, iż kurs dolara w kwietniu br. był wyższy niż średni kurs w okresie obowiązywania taryfy nie może być uznany za podstawę jej zmiany. Przedsiębiorstwo powinno zdawać sobie sprawę, iż kurs średni nie oznacza, że w każdym miesiącu będzie on wynosić 3,07 zł/USD" - podał URE w komunikacie.

Również wnioskowanie o zmianę taryfy z powodu konieczności zakupu większej niż zakładano ilości gazu z importu, w związku ze zwiększonymi zakupami tego gazu w pierwszym kwartale, spowodowanymi nadzwyczajnymi warunkami pogodowymi, również zostało uznane za nieuzasadnione przez Prezesa URE.

"Należy podkreślić, że postępowanie administracyjne w sprawie zatwierdzenia obecnej taryfy toczyło się do 17 marca, a zatem potrzebę zwiększenia zakupu gazu z importu w okresie obowiązywania taryfy PGNiG mogło przewidzieć w postępowaniu taryfowym" - podaje URE.

Analitycy uważają, że brak nowej, wyższej taryfy PGNiG, negatywnie odbije się na marżach spółki, ale dopiero brak wyższych cen w czwartym kwartale może okazać się niebezpieczny, gdyż pod koniec roku zużycie gazu wzrasta.

Zdaniem Tomasza Krukowskiego z CA IB, informacja o niezatwierdzeniu podwyżki proponowanej przez PGNiG może negatywnie odbić się na giełdowym kursie akcji spółki.

"Nie jest to dobra wiadomość dla spółki, jak patrzy się na obecne ceny ropy naftowej i historię tych cen za ostatnie kilka miesięcy, to ewidentnie o te kilka procent koszty im wzrosną" - powiedział PAP Krukowski.

"Skutek jest taki, że będą mniejsze zyski, w tym sensie, że marże PGNiG w trzecim kwartale w porównaniu do drugiego powinny się pogorszyć" - dodał.

Zdaniem Flawiusza Pawluka z DM BZ WBK odmowa podwyżki nie jest zaskoczeniem, bo wcześniej URE sygnalizował, że może nie zdecydować się na kolejną w tym roku podwyżkę. Uważa on, że brak podwyżki nie uderzy w spółkę w trzecim kwartale, gdyż w tym czasie sprzedaż gazu spada ze względu na sezonowość.

"Prawdziwy problem dla spółki zacznie się w czwartym kwartale, kiedy to sprzedaż gazu rośnie, jeśli do tego czasu PGNiG nie dostanie zgody na podwyżkę" - powiedział Pawluk.

W tym roku PGNiG podniósł taryfy o blisko 25 proc., w ubiegłym roku skala podwyżek była podobna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane