Nie masz telefonu, ale masz umowę

Albert Stawiszyński
opublikowano: 10-02-2005, 00:00

Zablokowanie skradzionej komórki nie powoduje zerwania umowy o świadczenie usług z siecią.

Od początku roku operatorzy sieci komórkowych są obowiązani do blokowania skradzionych telefonów. Ma to ułatwić walkę z ich nielegalnym obrotem. Ponadto muszą oni wzajemnie przekazywać sobie informacje, które pozwolą na zidentyfikowanie aparatu, pochodzącego z kradzieży. Na tym tle pojawia się jednak pytanie, czy zgłoszenie operatorowi kradzieży telefonu ma wpływ na umowę o świadczenie usług podpisaną między nim a klientem?

Umowy ważne

Przedstawiciele sieci komórkowych odpowiadają jednym głosem.

Antoni Mielniczuk, dyrektor departamentu komunikacji społecznej w PTC, operatora sieci Era i Heyah, twierdzi, że w żadnym razie nie skutkuje to automatycznym zerwaniem umowy z siecią.

— Blokada skradzionego telefonu a umowa o świadczenie usług to są dwie zupełnie inne rzeczy — wyjaśnia Antoni Mielniczuk.

Potwierdzają to także przedstawiciele innych sieci.

— W naszym regulaminie nie jest przewidziana taka możliwość rozwiązania umowy — mówi Elżbieta Sadowska z Polkomtela, operatora sieci Plus GSM. U trzeciego operatora, sieci Idea, jest tak samo.

Co to oznacza? Tylko tyle, że do osób, które podpisały z operatorem umowę o świadczenie usług np. na okres dwóch lat, a skradziono im telefon, nadal będą przychodziły rachunki za korzystanie z sieci komórkowej.

Szukaj telefonu

Oczywiście, w takiej sytuacji pozostaje tylko kupić nowy lub używany telefon. Należy to zrobić na własną rekę, gdyż operatorzy w zasadzie nie przewidują dla takich osób promocji na zakup aparatu.

— Na rynku takie działania nie są praktykowane. Przykładowo, jeśli danej osobie skradziono samochód, to czy dilerzy sprzedają nowe auto z upustem? Chyba nie — mówi Antoni Mielniczuk.

Zdaniem Elżbiety Sadowskiej, obecnie nie zostały podjęte przez żadnego operatora sieci mobilnej działania, które miałyby na celu wprowadzenie ulg dla poszkodowanych klientów.

— Jeżeli natomiast osoba jest aktywnym użytkownikiem sieci, to nie wykluczamy, że zostanie jej przedstawiona promocyjna oferta zakupu nowego telefonu — mówi Jacek Kalinowski z PTK Centertel, operatora sieci Idea.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Nie masz telefonu, ale masz umowę