„Nie mieliśmy prawa ratować Lehmana”

MWIE, Bloomberg
opublikowano: 03-09-2010, 12:17

Nie mieliśmy prerogatyw do ratowania Lehman Brothers – powiedział szef Fed Ben Bernanke przed Komisją ds. Wyjaśnienia Przyczyn Kryzysu.

Bernanke stwierdził przed komisją, że żałuje, iż w czasie przesłuchania przed Kongresem po bankructwie Lehman Brothers nie powiedział wprost, że Fed nie miał upoważnienia do ratowania banku. Jak twierdzi szef Fed, nie zrobił tego, ponieważ groziłoby to pogłębieniem paniki na rynku.

- Tamto przemówienie przyczyniło się do stworzenia mitu, że mieliśmy możliwość uratować ten bank – powiedział.

Jak podkreśla Bernanke, zdawał on sobie wówczas sprawę z tego, że upadek Lehman Brothers byłby katastrofą dla gospodarki. Uważał wtedy, że rząd powinien był zrobić wszystko, co w jego mocy, by znaleźć prywatnego inwestora dla Lehmana.

Szef Fed przyznał, że bank mógł zadziałać sprawniej w kwestii kryzysu na rynku kredytów subprime. Jak podkreśla, nie rozpoznano i nie zareagowano dostatecznie wcześnie na nadużycia, które zagroziły później upadkiem całego systemu.

W styczniu tego roku Ben Bernanke został wybrany przez Kongres na drugą kadencję przy największej liczbie głosów sprzeciwu, odkąd w 1978 r. izba uzyskała prawo do zatwierdzania wyboru szefa Fed. Przed wyborem na stanowisko Bernanke studiował Wielki Kryzys.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, Bloomberg

Polecane