Nie odbędą się aukcje sprzedaży majątku ruchomego stoczni Gdynia

PAP
opublikowano: 17-11-2010, 18:50

Nie odbędą się zaplanowane na 25 listopada aukcje dotyczące sprzedaży majątku ruchomego stoczni Gdynia. Żaden inwestor nie złożył w środę oświadczenia rejestracyjnego oraz nie wpłacił wadium, uprawniającego do udziału w aukcjach.

Jak poinformował PAP zarządca kompensacji Roman Nojszewski, chętni do zakupu ruchomego majątku stoczni Gdynia mieli czas do środy na składanie oświadczeń rejestracyjnych oraz wpłatę wadium. "Nie wpłynęło ani jedno ważne oświadczenie rejestracyjne. W związku z tym zaplanowane na 25 listopada 2010 roku aukcje nie odbędą się" - powiedział.

Aukcje miały dotyczyć sprzedaży majątkowych praw autorskich do projektów statków oraz materiałów, w tym m.in. rur, wyrobów chemicznych, stalowych elementów zbrojenia statku, armatury elektrycznej i hydraulicznej. Ich łączna cena sprzedaży wynosi ponad 23 mln zł.

6 listopada 2008 r. Komisja Europejska uznała, że udzielona zakładom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna jest nielegalna. Zgodnie z planem uzgodnionym z KE, podzielony na części majątek stoczni został wystawiony na sprzedaż, a pracownicy zwolnieni. Szczegóły związane z wyprzedażą majątku zostały zawarte w tzw. specustawie stoczniowej.

Za aktywa stoczni Gdynia o łącznej wartości ponad 166 mln zł podczas wrześniowej licytacji uzyskano prawie 214 mln zł. Najważniejszą część stoczni, tzw. duży dok wraz z suwnicą wylicytowała prywatna stocznia Crist z Gdańska za 175 mln zł netto. W trzech przetargach zwyciężyła Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, która kupiła budynek administracyjny z zapleczem magazynowym, drogę asfaltową dla ciężkiego transportu oraz tory kolejowe wraz z bocznicą. Nieruchomości gruntowe i budynki nabyły spółki: Eco Transped Mariusz Nierychlewski i Elektro-Plus, a blachy - PHU Mardom Wojciech Szczutowski.

Na przeprowadzenie kolejnych licytacji aktywów zakładów w Gdyni i Szczecinie zgodziła się pod koniec kwietnia Komisja Europejska. Zezwoliła ona na kontynuowanie tego procesu do końca pierwszego kwartału 2011 roku. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane