"Nie róbcie z dywersyfikacji fetysza"

MD
opublikowano: 26-06-2009, 17:15

Europa powinna unikać sytuacji w której dążenie do dywersyfikacji źródeł dostaw gazu stanie się jej „fetyszem”, co może obrócić przeciw niej Rosję, ostrzegł prezes Gazpromu Aleksiej Miller.

Plany europejskich konsumentów gazu niekoniecznie zapewnią im większe bezpieczeństwo energetyczne, powiedział szef Gazpromu. Argumentował, że ryzyko polityczne i brak odpowiednich technologii i infrastruktury w krajach posiadających znaczne zasoby gazu mogą zdestabilizować dostawy.

- Dążenie Europy do dywersyfikacji dostawców jest zrozumiały ale nie powinno stać się fetyszem – oświadczył Miller podczas dorocznego walnego zgromadzenia akcjonariuszy Gazpromu. – Otworzenie nowych szlaków dostaw nie oznacza, że pojawią się rzetelni, długoterminowi dostawcy – dodał.

Odnosząc się do obecnej sytuacji na rynku gazu szef Gazpromu powiedział, że po jej wyraźnym pogorszeniu w pierwszym kwartalne nastąpiła stabilizacja.

- To pozwala powiedzieć, że najgorszą fazę kryzysu sektor energetyczny ma już za sobą – powiedział Miller.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane