Nie siedź w pracy

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 19-07-2015, 22:00

Praca na stojąco, ale z możliwością ruchu, jest lepsza niż siedząca.

— Siedzenie, nawet w chwilach odpoczynku, nie jest dobre dla organizmu. Wskazane dla zdrowia i dla bystrości umysłu są wszelkie ruchy nóg. Gdy stoimy, do mózgu dociera o wiele więcej tlenu niż w pozycji siedzącej. Jesteśmy wtedy bardziej kreatywni, bystrzy i skoncentrowani — przekonuje dr Mariusz Kózka z V Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie.

Sprawą zainteresowały się już niektóre zachodnie koncerny i urządziły w biurach miejsca dostosowane do pracy na siedząco i na stojąco — wybór należy do pracownika. W niektórych firmach spotkania odbywają się wyłącznie na stojąco, bo to wymusza większą gotowość do działania i skupienie na celu. A jak pracować na komputerze, stojąc? Sposobów jest wiele, począwszy od wysokich biurek,po podwyższenia na urządzenie. W domowej wersji popularne są stoliki i podstawki. Ale potrzebne są też nawet drobne ruchy nóg.

— Lepiej zrobić kilka kroków, poruszać palcami, stopami, przestępować z nogi na nogę, podnosić nogi naprzemian. Chodzi o to, żeby mięśnie łydek nie pozostawały długo w bezruchu. Dzięki temu pompa łydkowa działała i odpływ krwi jest bardziej stymulowany — mówi dr Mariusz Kózka. Jeśli się w pracy siedzi, to przynajmniej co dwie godziny należy wstać i trochę się poruszać. Przez zbyt długie siedzenie cierpią bowiem układy krwionośny, kostny, oddechowy i przemiana materii.

— Samo uprawianie sportu w wolnym czasie nie wystarcza, by temu zapobiec. Trzeba do sprawy podejść systemowo, czyli zadbać o ruch w pracy i po pracy, odpowiednią dietę i wygodne stanowisko pracy — sumuje Tomasz Nasierowski, ekspert firmy Veera. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Kariera / Nie siedź w pracy