Nie tak szybko z podwyżką stóp

  • Emil Szweda
opublikowano: 01-01-2017, 22:00

Przed rokiem spodziewałem się, że efektem wprowadzenia podatku bankowego będzie wypchnięcie większej liczby emitentów na rynek obligacji, ponieważ obligacje jako alternatywa względem kredytów stanieje, a zarazem kupony miały przestać spadać (to akurat się potwierdziło), by później powoli rosnąć (na to jeszcze czekamy). Jednak nadpłynne banki nie ograniczyły finansowaniaprzedsiębiorstw, a jeśli coś stanęło, to inwestycje firm, co natomiast zwiększyło dostępność kredytów w bankach. Do ożywienia rynku obligacji na miarę tego z lat 2009-12 zatem nie doszło, choć oczywiście wiele jeszcze może się wydarzyć. Najlepszym motorem rozwoju rynku obligacji dotychczas okazał się wszak kryzys finansowy i ograniczenie dostępności kredytów w bankach. Trudno sobie życzyć powtórki tego scenariusza w kolejnym roku, choć w cyklicznej gospodarce wcześniej czy później spowolnienie musi się pojawić.

Czego możemy się więc spodziewać? Wygląda na to, że również nie podwyżki stóp. Aktualne stawki FRA osunęły się w porównaniu z końcem listopada i początkiem grudnia. Rynek dyskontuje podwyżkę gdzieś na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2018 r., przy czym stawka FRA 15x18 jest obecnie o 10 pkt. baz. (1,89 proc.) niższa niż na początku miesiąca. Przekonanie o nieuchronności podwyżek stóp zatem słabnie. Również sama Rada Polityki Pieniężnej wydaje się przekonana o słuszności utrzymania stóp na obecnym poziomie — tak przynajmniej wynika z treści protokołu z grudniowego posiedzeniaRPP („najbardziej prawdopodobna jest stabilizacja stóp procentowych NBP w kolejnych kwartałach”). Świat może wariować, ceny ropy skakać, przedsiębiorcy mogą narzekać na brak rąk do pracy, ale póki presja inflacyjna nie zagrozi celowi inflacyjnemu (2,5 proc. plus minus 1 pkt proc.), RPP nie będzie działać.

Wobec tego pozostaje wziąć perspektywę stabilizacji za dobrą monetę i nadal cieszyć się oprocentowaniem obligacji rzędu 5-6 proc. (najpopularniejsze wartości w przypadku ofert publicznych). Nie jest to przecież zła perspektywa. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda, Obligacje.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu