Nie taka zima zła dla Providenta

Mrozy w styczniu i lutym wyhamowały szybkie pożyczki. Potem jednak lody puściły.

Mrozy w styczniu i lutym wyhamowały szybkie pożyczki. Potem jednak lody puściły.

Nie taka zima zła dla Providenta

ET
opublikowano: 15-04-2010, 00:00

Mrozy w styczniu i lutym wyhamowały szybkie pożyczki. Potem jednak lody puściły.

Mrozy w styczniu i lutym wyhamowały szybkie pożyczki. Potem jednak lody puściły.

Przed miesiącem International Personal Finance (IPF), notowany na londyńskiej giełdzie właściciel Providenta, zapowiadał, że zła pogoda w styczniu i lutym w Polsce może odbić się na wynikach spółki. W "Pulsie Biznesu" pisaliśmy, że zima zmroziła rynek kredytów hipotecznych, których sprzedaż spadła o około 15 proc. w stosunku do IV kwartału 2009 r.

Jak się okazuje, uszy odmroził sobie też Provident, specjalizujący się w szybkich kredytach. Zimowe szkody nie były jednak tak dotkliwe, jak wydawało się wcześniej. IPF pochwalił się wczoraj wynikami za I kwartał. Zysk wyniósł 2 mln funtów, podczas gdy przed rokiem spółka miała 8,5 mln funtów straty.

Mimo słabego stycznia i lutego Polska znalazła się w grupie krajów, które odnotowały w pierwszych trzech miesiącach 11-procentowy wzrost zyskowności. Taką dynamikę osiągnęły też Czechy i Słowacja. Węgry, które miały ciężki 2009 r., dopiero są na drodze do wypracowania zysku w 2010 r.

IFP wyjaśnia, że dobre rezultaty za I kwartał to wynik poprawy gospodarczej oraz ograniczania kosztów. W całym roku spółka planuje osiągnąć 10-procentową dynamikę wzrostu zysku, który przed opodatkowaniem powinien zamknąć się kwotą 85 mln GBP.

W 2010 r. poprawi się też jakość portfela. Odsetek złych pożyczek spadnie z 30 proc. w 2009 r. do 25 proc.

IPF prowadzi działalność w krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz w Meksyku. W 2011 r. przymierza się do uruchomienia biznesu w Indiach i Bułgarii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane