Nie tędy droga

MIR
opublikowano: 28-06-2006, 00:00

Zdaniem przedsiębiorców, to nie liczba urzędników jest gwarantem lepszej ściągalności podatków, ale dobra organizacja i proste procedury.

Andrzej Malinowski

prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich

- Dziwię się, że już po dwóch dniach urzędowania nowy minister ma wiedzę na temat rozwiązania spraw kadrowych w aparacie skarbowym. Może to oznaczać, że wykonuje jakieś polityczne zlecenie. Ciekawe, jak zwiększanie liczby etatów ma się do zapowiedzi taniego państwa? Chyba że uszczelnienie systemu zrekompensuje wydatki.

Jeremi Mordasewicz

ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan

- Podstawowy zarzut wobec administracji nie brzmi, że jest kosztowna, ale że — jest niesprawna. Zwiększanie liczby etatów niczego nie rozwiązuje. Jeżeli ktoś tak myśli, to tkwi w XIX-wiecznej mentalności. Instytucje publiczne trzeba usprawnić m.in. dzięki uproszczeniu przepisów. Ponieważ obniżka wynagrodzeń jest praktycznie niemożliwa, należałoby zredukować zatrudnienie i podnieść wynagrodzenie dla specjalistów. Nie boimy się kontroli, ale nie tędy droga.

Robert Gwiazdowski

prezes Centrum im. Adama Smitha

- Propozycja redukcji etatów o 10 proc. w całej administracji bez przeprowadzenia dogłębnej analizy była pomysłem nierozsądnym. Każdy menedżer wie, że najpierw przeprowadza się audyt kosztów i bada strukturę. Pomysł nowego ministra o dodatkowych etatach jest efektem dokładnie takiego samego typu myślenia, tylko z odwrotną tezą. Najpierw trzeba wiedzieć, co się chce osiągnąć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIR

Polecane