Nie udał się jubileusz na warszawskiej GPW

Sebastian Gawłowski
08-02-2001, 00:00

Nie udał się jubileusz na warszawskiej GPW

Początek jubileuszowej 2000 sesji na parkiecie w Warszawie zdominowały spadki cen większości spółek, a wskaźniki obniżyły swoje notowania o ponad 1 proc. Przez całą sesję na walorach kwotowanych w notowaniach ciągłych nie odczuło się świątecznego nastroju.

Do godziny 13.30 indeks blue chipów zniżkował o około 3,5 proc. Indeks największych spółek zatrzymał spadki dopiero na poziomie 1658 punktów i do końca sesji starał się niwelować straty, aby zakończyć wczorajsze notowania na poziomie o 2,9 proc. niższym od kursu odniesienia.

Zgodnie spadały ceny firm z portfela WIG 20. KGHM, który dotychczas jako jedyny z największych emitentów opublikował wyniki za ubiegły rok, zanotował wzrost na otwarciu. Wyniki okazały się dobre, nie starczyło to jednak, by lubiński kombinat utrzymał pozytywny trend. W rezultacie podczas sesji miedziowe akcje również taniały.

Fatalnie zaprezentowały się po raz kolejny spółki informatyczne, a w szczególności liderzy sektora. Kurs akcji Optimusa i Prokomu zniżkował momentami blisko 7 proc. Nie radzili sobie też internetowi nowicjusze, MCI i portal Interia, których walory zaczęły ponownie tracić na wartości.

Na uwagę zasługują giełdowi dystrybutorzy leków. Cena PGF spada wyraźnie po opublikowaniu słabych wyników za 2000 rok. Inwestorzy przypomnieli sobie natomiast o Prosperze i Farmacolu. Świetne wyniki za ubiegły rok były impulsem do pewnych wzrostów na otwarciu. Ich kurs utrzymywał się pewnie powyżej ceny odniesienia przez całą sesję.

Wzrastała cena Mostostalu Warszawa, który mimo opublikowania bardzo słabych wyników cieszy się popularnością dzięki wezwaniu ogłoszonemu przez hiszpańską Accionę. Do spółek, które wyrwały się z dekoniunktury panującej na parkiecie, zaliczały się również m.in. Irena, Lentex oraz Szeptel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nie udał się jubileusz na warszawskiej GPW