Nie udał się przetarg papierów 5-letnich

Marek Knitter
23-01-2003, 00:00

Inwestorzy byli wczoraj zdezorientowani. Największy wpływ na ich decyzje miały zawirowania na rynku walutowym — wszystko bowiem wskazuje, że to resort finansów spełnił swoją zapowiedź interwencji w celu osłabienia złotego. W tej sytuacji większość inwestorów wolała się pozbyć obligacji lub wstrzymać z ich zakupem ze względu na ryzyko kursowe. Dlatego i Ministerstwo Finansów nie zaliczy wczorajszego dnia do najlepszych.

Początek notowań na rynku obligacji nie zapowiadał tak silnych emocji. Ceny papierów 5-letnich utrzymywały poziom 111 zł (rentowność 5,53 proc.). W ciągu dnia wpłynęły na rynek pierwsze negatywne informacje na temat wyników przetargu papierów 5- -letnich. Inwestorzy zaczęli powoli wyprzedawać obligacje. W chwili opublikowania ostatecznych wyników ceny spadły jeszcze bardziej. Po południu za 5-letnią obligację płacono nawet 110,46 zł co daje rentowność na poziomie 5,67 proc.

Aukcja obligacji 5-letnich PS0608 o wartości 2,2 mld zł nie spotkała się z pozytywnym odzewem inwestorów. Popyt wyniósł ponad 3,2 mld zł. Resort miał poważne problemy ze sprzedażą papierów na korzystnych dla siebie warunkach. W tej sytuacji zdecydowano się nie sprzedawać całej puli. Przyjęto oferty na łączną kwotę zaledwie 1,95 mld zł ze średnią rentownością na poziomie 5,559 proc. Nie należy spodziewać się, by resort zdecydował się dzisiaj na aukcję uzupełniającą. Przy obecnej wycenie obligacji na rynku inwestorzy nie będą chętni do zakupu kolejnego pakietu papierów 5-letnich. Pod koniec notowań na rynku wtórnym rentowność papierów 2-letnich wyniosła 5,50 proc., 5-letnich — 5,61 proc., a 10-letnich — 5,70 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nie udał się przetarg papierów 5-letnich