Nie udał się zamach na Nokię

Joanna Barańska
opublikowano: 15-01-2007, 00:00

Wrocławska spółka TelForceOne walczyła o unieważnienie w Polsce marki Nokia. Przegrała, bo złożyła… złą skargę.

Wrocławska spółka TelForceOne walczyła o unieważnienie w Polsce marki Nokia. Przegrała, bo złożyła… złą skargę.

TelForceOne produkuje nie tylko akcesoria do komórek, ale także toczy boje z Nokią. Właśnie przegrał potyczkę.

Bo język był francuski

Międzynarodowa rejestracja znaku Nokia została uznana w Polsce w 2003 r. Rok później wrocławska spółka złożyła sprzeciw. Jej zdaniem, Nokia rozszerzyła zakres ochrony w porównaniu ze zgłoszeniem w Finlandii i przesłała do Urzędu Patentowego (UP) dokumenty po francusku.

— Działamy w interesie społecznym. Sprzeciw wobec rejestracji znaku może wnieść każdy, a przy rejestracji Nokii doszło do rażącego naruszenia prawa procesowego — mówi Łukasz Czernicki, rzecznik patentowy TelForceOne.

UP uznał, że sprzeciwu nie można wnosić na podstawach prawnych wskazanych przez spółkę, bo nie może on dotyczyć kwestii formalnych. Gdyby nawet TelForceOne powołał się na podstawy prawa materialnego, to i tak nie zaszłyby przesłanki konieczne dla unieważnienia znaku. Zabrakło kolizji z innym znakiem i wprowadzania odbiorców w błąd.

Na decyzję UP oddalającą sprzeciw spółka poskarżyła się do stołecznego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W piątek przegrała. Sąd uznał, że wykorzystała niewłaściwą procedurę.

— Jeśli spółka powołuje się na podstawy proceduralne, powinna złożyć wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji przyznającej prawo ochronne — pouczyła sędzia Małgorzata Grzelak.

Czyj interes

— Niech TelForceOne nie przesadza z interesem społecznym: chodzi o partykularny interes naruszania cudzego renomowanego znaku — komentuje Alicja Pers, rzecznik patentowy fińskiej firmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Barańska

Polecane