Nie wiedzą, gdzie iść po kredyt

opublikowano: 11-03-2013, 00:00

Firmy nie orientują się, gdzie szukać bardziej atrakcyjnej i dostępnej oferty. Do banków spółdzielczych przekonało się zaledwie 12 proc.

To główne wnioski z badania przeprowadzonego przez BIG InfoMonitor na ok. 400 firmach z różnych branż (e-commerce, turystyczna, budowlana, dostawcy usług finansowych, dostawcy usług masowych i przedsiębiorcy, czyli małe i średnie firmy). Tylko 4 proc. respondentów przyznało, że ma kredyt w banku spółdzielczym.

Generalnie z usług takich banków korzystało lub korzysta12 proc. badanych, podczas gdy banki komercyjne wybiera 53 proc. Z bankowości komercyjnej najczęściej korzystają przedsiębiorcy (68 proc.) oraz przedstawiciele branży e-commerce (67 proc.). Dodatkowo w tych grupach odpowiednio 4 i 5 proc. badanych korzysta zarówno z banków komercyjnych, jak i spółdzielczych.

Z bankowości spółdzielczej najczęściej korzystają dostawcy usług masowych (22 proc.) oraz przedstawiciele branży budowlanej (21 proc.). Ponad połowa respondentów nie potrafi wskazać, w którym z banków łatwiej pozyskać finansowanie, 16 proc. ankietowanych wskazuje na banki spółdzielcze, a co czwarty badany jest zdania, że pieniądze łatwiej dostać w banku komercyjnym. Ponadto ponad jedna trzecia (36 proc.) badanych firm nie jest w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdzie może uzyskać lepszą ofertę dla swojej firmy.

Co piąty respondent (21 proc.) uważa, że oferty obydwu banków są do siebie bardzo podobne, 11 proc. wskazuje na bankowość spółdzielczą, a 27 proc. na komercyjną. Chętniej firmy wskazują, że to banki komercyjne są bardziej atrakcyjne niż spółdzielcze, co raczej wynika z nieznajomości oferty banków spółdzielczych niż ich niższej atrakcyjności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Nie wiedzą, gdzie iść po kredyt