Nie wierzę, że to początek podwyżek stóp

MD
22-02-2010, 00:00

Bill Gross, autorytet wśród amerykańskich inwestorów, zarządzający PIMCO, największym na świecie funduszem obligacji, uważa, że decyzja czwartkowa decyzja Fed nie oznacza początku cyklu podnoszenia stóp procentowych w USA. W czwartek amerykańskie władze monetarne zaskoczyły rynek, podnosząc oprocentowanie stopy dyskontowej o 50 punktów bazowych. Stopa dyskontowa kształtuje cenę pożyczek z Fed bankom komercyjnym. Warto przypomnieć, że w 2007 r. cykl obniżek stóp procentowych zaczął się właśnie od obniżenia stopy dyskontowej o 50 punktów bazowych.

"Nie wierzę, że to rzeczywiście jest początek zacieśniania polityki pieniężnej. Nie wierzę, że to początek podwyżek stopy funduszy federalnych" — komentował Bill Gross w telewizji Reuters Insider, krótko po wiadomości o zaskakującej podwyżce stopy dyskontowej. Podobne stanowisko przedstawił James Bullard, szef Fed z St. Louis: "Zmiana wysokości stopy dyskontowej jest częścią procesu normalizacji polegającego na kończeniu wielu naszych programów zwiększania płynności. Nie należy wyciągać z tego wniosków, co stanie się ze stopą funduszy federalnych.

Ben Bernanke, szef amerykańskiego banku centralnego, już 10 lutego sygnalizował możliwość zwiększenia różnicy między stopą dyskontową i stopą overnight, które wcześniej zostały sprowadzone w okolice zera w celu zwiększenia płynności systemu finansowego. Stopa funduszy federalnych została na razie bez zmian i wynosi do 0,25 pkt proc. Fed podkreślał w czwartek, że pozostanie ona bez zmian przez kilka miesiecy. Amerykańskie władze monetarne zapewniały, że czwartkowa decyzja nie będzie miała wpływu na cenę pożyczek, które spłacają amerykańscy konsumenci.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nie wierzę, że to początek podwyżek stóp