Nie wolno zapominać o formie graficznej

Agnieszka Ostojska
14-10-2002, 00:00

Pod względem wartości edytorskiej raportów rocznych najsilniejsza okazała się drużyna banków i instytucji finansowych. Kilka z nich zbliżyło się do wzorcowej, naszym zdaniem, prezentacji raportu w tej branży. Najbliżej były PBK BPH i Fortis Bank. Elegancka i konserwatywna grafika oraz monochromatyczne zdjęcia okazały się trafnym rozwiązaniem. Nieprzekonująca okładka w przypadku pierwszego banku oraz zbyt mechaniczne powielanie mondrianowskiego podziału na stronach w drugim raporcie pozbawiły jednak obie instytucje wyróżnień.

W grupie instytucji finansowych nie można było nie dostrzec „superprodukcji” Warty, która oprawą, zdjęciami i dbałością o detale zdeklasowała rywali. Wątpliwości jurorów wzbudziło przesadne zdominowanie treści raportu przez formę. Mimo to poziom edytorski raportu jest wzorem dla innych.

Wydawałoby się, że przygotowanie raportu rocznego dla spółek giełdowych produkcyjnych powinno być łatwym zadaniem. Nic bardziej mylnego. Choć raporty są różnorodne, to żaden nie spełnia naszych kryteriów.

Najlepiej poradził sobie Computerland. Motyw dziewczyny może się podobać, podobnie jak industrialna grafika pasująca do branży IT.

Naszą uwagę zwrócił przyjazny dla odbiorców raport Budimeksu oraz skromny MPEC z Wrocławia. Antybohaterem zestawienia jest KGHM. Tu rozziew między potencjałem spółki a jakością layoutu jest największy. Niespełnione nadzieje to również PKN Orlen. Raport nowatorski w treści nie doczekał się godnej oprawy graficznej.

Absolutnym liderem tegorocznego konkursu okazała się spółka PTC Era. Podoba nam się dobra oprawa oraz zdecydowany podział na rozdziały. Ten raport jest bardzo wyważony i równy. To jedyny w całym konkursie przykład łączący dobrą treść z poprawną grafiką.

Jacek Utko, kierownik zespołu oceniającego wartość edytorską raportów

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Ostojska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nie wolno zapominać o formie graficznej