Nie wszyscy skorzystali na hossie

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 29-10-2003, 00:00

Mieszko wypada bardzo blado na tle giełdowej konkurencji. Akcje tej spółki w tym roku przynosiły straty, natomiast jej konkurentów z branży — Jutrzenki i Wawelu — rosły. Nie pomogła nawet ostatnia hossa. Kiedy podczas wakacyjnych wzrostów akcje większości spółek drożały w szybkim tempie, notowania raciborskiej firmy spadły o blisko 4 proc. Za to Jutrzenka zyskała wówczas 62 proc., a akcje Wawelu zdrożały o ponad 34 proc.

Jeszcze gorzej dla ZPC Mieszko wypada porównanie z innymi spółkami z branży, jeśli policzymy stopę zwrotu od początku roku. Spółka kontrolowana przez Dresdner Kleinwort Capital traci około 8 proc., podczas gdy Jutrzenka i Wawel zdołały poprawić swoją wycenę o ponad 110 proc.

Walory konkurentów Mieszka rosną, bo obie spółki zapowiadają zdecydowaną poprawę wyników. Kierownictwo Jutrzenki deklaruje wypracowanie w tym roku zysku netto kilkakrotnie wyższego niż w ubiegłym roku. Do tego bydgoskie przedsiębiorstwo zamierza zwiększyć przychody o kilkanaście proc.

Podobne cele stawia sobie kierownictwo Wawelu. Spółka chce ten rok zakończyć dużo wyższym zyskiem niż w 2002 roku, kiedy zarobiła na czysto 3 mln zł.

W obu przypadkach jednym z kluczy do sukcesu ma być reklama telewizyjna. Zarówno Wawel, jak i Jutrzenka, wydadzą w tym roku na tę formę reklamy po kilka milionów złotych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Nieruchomości / Nie wszyscy skorzystali na hossie