Nie wszystkie metody są dobre

Bogdan Tychowski
opublikowano: 01-03-2004, 00:00

Dyskusja panelowa o metodach pozyskiwania kapitału skupiła się na dwóch kwestiach.

Nic nie wskazywało, że dyskusja pod hasłem „Metody pozyskiwania kapitału dla szybkiego rozwoju firm z sektora MŚP — od pomysłu do środków na jego realizację” przerodzi się w ostrą wymianę zdań. Stało się tak, gdy Kazimierz Krupa, redaktor „PB”, zapytał, na jaką pomoc finansową mogą liczyć firmy.

Venture capital...

— Przeznaczamy pieniądze na rozwój mniejszego czy większego przedsiębiorstwa. Wspieramy je kwotami 3-45 mln EUR. Od przyszłego kontrahenta wymagamy jedynie planu rozwoju, koncepcji. Weryfikacja trwa do trzech miesięcy — odpowiadał Rafał Bator, dyrektor Enterprise Investors.

— Prowadzę rolniczą spółdzielnię produkcyjną, nastawioną na hodowlę świń. Czy możemy liczyć na taką pomoc? — spytał Roman Lubieniecki z Rzecka.

— Nie ma dla nas znaczenia, czy to zakład pracy, czy spółdzielnia. Jeżeli plany rozwojowe są długofalowe, a nasze ekspertyzy to potwierdzają, przystępujemy do wsparcia finansowego firmy — wyjaśniał Rafał Bator.

...i kredyty

Adam Grzebieluch, zastępca dyrektora I Oddziału PKO BP w Szczecinie, przedstawił ofertę kredytową banku. Burzę wywołały jego słowa o czasie obsługi.

— Opowiada pan bzdury, trzeba nie lada wysiłku i samozaparcia, żeby załatwić u was kredyt — grzmiał z sali Adam Ciechanowicz z Cargo 69.

— Musimy się spotkać i porozmawiać, wyjaśnić wszystkie wątpliwości. Nie każdemu możemy pomóc — mówił Adam Grzebieluch z PKO BP.

Krzysztof Marszałek z Europa Systems uspokajał rozmówców i podsuwał inne rozwiązanie.

— Skomplikowane procesy przyznawania kredytów na razie odstraszają. Korzystam z niskich kredytów. Głównie jednak rozwijam firmę w oparciu o własne środki. Najbezpieczniej — podkreśla Krzysztof Marszałek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bogdan Tychowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Aktualności / Nie wszystkie metody są dobre