Nie wszystkie spółki uległy presji spadków

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 24-05-2010, 00:00

Za nami ponad pięć tygodni spadków. Licząc od 14 kwietnia, kiedy WIG20 znajdował się na tegorocznym szczycie (2604,8 pkt), główne indeksy warszawskiego parkietu spadły o ponad 10 proc. Wskaźnik rynku NewConnect także nie oparł się korekcie. NCIndex stracił blisko 10 proc., a około 100 spółek z rynku alternatywnego na 126 notowanych poddało się tej tendencji. Chodź parkiet NC postrzegany jest przez inwestorów jako rynek podwyższonego ryzyka, to mimo fali wyprzedaży, często panicznej, znalazło się grono spółek odpornych na tąpnięcie.

Kilka spółek z NC w ostatnich tygodniach dało zarobić nawet po kilkadziesiąt procent. Liderem wzrostów jest Alumast, którego wycena w czasie ostatniej korekty giełdowej (od 14 kwietnia) skoczyła aż o blisko 100 proc. Impulsem do dynamicznych wzrostów notowań producenta masztów i słupów oświetleniowych było pojawienie się w akcjonariacie Piotra Rybickiego, wiceprezesa Hefalu Serwis. Z naszych informacji wynika, że w Alumaście będzie raczej pasywnym inwestorem.

W ostatnich tygodniach ulubieńcem inwestorów okazała się także Grupa ADV. Za wzrostem kursu o ponad 30 proc. mogą stać bieżące osiągnięcia spółki oraz perspektywy rozwoju. W pierwszym kwartale przychody grupy wzrosły o blisko 55 proc. Przez ostatnie 3 lata spółka skupiała się na budowie grupy kapitałowej poprzez przejęcia niewielkich podmiotów o dużym potencjale, które mogłyby skorzystać na efektach synergii z pozostałymi spółkami grupy. ADV zapowiada, że w tym roku może osiągnąć rekordowe przychody i zysk.

Kolejnym przykładem spółki, której kurs ostatnio szedł pod prąd rynku, jest Euro Consulting Management (ECM). Tu wybiciu notowań pomógł desant znanych nazwisk. W kwietniu kontrolę nad spółką przejęli Cezary Nowosad i Maciej Jacenko (razem mają 65 proc. akcji), którzy weszli do zarządu spółki oraz jej kluczowego podmiotu zależnego — ECM Domu Maklerskiego. We władzach tego ostatniego znalazł się też Jarosław Ostrowski, były szef departamentu emitentów w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Do rady nadzorczej weszli z kolei byli wiceministrowie skarbu w rządzie Marka Belki: Krzysztof Żyndul i Dariusz Witkowski.

Inną spółką, której stopa zwrotu w ostatnich tygodniach to kilkadziesiąt procent na plusie, jest GoAdvisers. W przypadku doradczej firmy powodem wzrostów może być zamiar przejścia z NewConnect na główny parkiet giełdy. Decyzja w tej sprawie może zapaść już na czerwcowym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nie wszystkie spółki uległy presji spadków