Nie zaniżajcie stawek za odbiór śmieci

ANP
opublikowano: 05-03-2013, 12:31

Z taką sugestią do samorządowców zwrócił się Mariusz Poznański, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.

- Gospodarka odpadami dziś spędza nam sen z powiek. To troska mieszkańców, ile przyjdzie im zapłacić. To też walka samorządów z opóźnieniami w systemie gospodarowania odpadami. Rząd - przekazując nam nowe zadania i zmieniając system - nałożył na nas obowiązek nałożenia opłat, które pokryją koszty systemu. Nie wywiązanie się z tego będzie skutkować dopłatą z budżetu gminy, czyli z naszych podatków - mówi Mariusz Poznański, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP i współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Dodał, że dziś rzetelne wyliczenie cen odbioru śmieci jest istotne dla funkcjonowania systemu finansów publicznych.
- Jeśli nie doszacuje się stawek, wiele gmin będzie mieć problem. Apelują więc do samorządów, by jeszcze raz skalkulowały opłaty. Trzeba też odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto dziś zaniżać stawki, by mieć przez chwilę poklask. Bo przecież za rok może mieć ogromny problem - powiedział Mariusz Poznański.
Jego zdaniem, dziś ustalone stawki za odpady mogą się różnić w gminach, ale to się w przyszłości wyrównają się.

- Jak drogie będą odpady? Tego nikt nie wie i nie da się tego oszacować. Powiedzenie, że wzrosną o 10-15 proc. jest zbyt wczesną prognozą – mówi Andrzej Daniluk, dyrektor departamentu środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego

Przypomniał, że trzy lata temu samorząd Legionowa przejął władztwo nad odpadami i dziś mieszkańcy płacą mniej niż wcześniej.

Andrzej Daniluk ocenił, że około 65 proc. gmin województwa mazowieckiego jest dobrze przygotowana do wdrażania ustawy, a reszta ma jeszcze dużo do zrobienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Samorządy / Nie zaniżajcie stawek za odbiór śmieci