Nie zapominajmy o złożeniu zeznań podatkowych

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 29-04-2006, 10:49

We wtorek 2 maja upływa termin składania zeznań podatkowych za 2005 r. Urzędy skarbowe w całym kraju będą pracować w sobotę i wtorek. PIT-y można też wysyłać pocztą do północy 2 maja.

We wtorek 2 maja upływa termin składania zeznań podatkowych za 2005 r. Urzędy skarbowe w całym kraju będą pracować w sobotę i wtorek. PIT-y można też wysyłać pocztą do północy 2 maja.

Zbliża się koniec terminu rozliczeń z fiskusem za zeszły rok. W związku z tym, większość urzędów skarbowych ma w sobotę specjalne dyżury. Mazowieckie urzędy skarbowe będą pracować w sobotę 29 kwietnia o godz. 13., a we wtorek 2 maja w zwykłych godzinach pracy. Naczelnicy urzędów mogą jednak podjąć decyzję o przedłużeniu czasu pracy, w zależności od liczby interesantów.

We wtorek, już po zamknięciu drzwi, większość urzędów skarbowych wystawi specjalne skrzynki, do których spóźnialscy do 24-tej będą mogli wrzucać zeznania podatkowe. Poza tym, do północy będzie można nadać PIT listem poleconym na poczcie.

W skali kraju rozliczyło się dotychczas 80-95 proc. podatników. Cały czas napływają nowe zeznania. Wzmożony ruch interesantów trwa od początku tego tygodnia.

Podobnie jak w poprzednich latach, w końcu okresu rozliczeniowego przychodzą głównie te osoby, które muszą dopłacić fiskusowi. Dopłata musi być uregulowana do ostatecznego terminu rozliczenia. Urząd skarbowy ma natomiast trzy miesiące na zwrot nadpłaty podatku.

Według pracowników urzędów skarbowych, do najczęściej popełnianych błędów podczas wypełniania formularzy należy brak podpisu, mylenie NIP-ów oraz błędy w obliczeniach. W związku z końcem okresu rozliczeniowego, biura rachunkowe przeżywają oblężenie. Wiele osób poszukiwało w księgarniach literatury dotyczącej podatków.

Za nierozliczenie się w terminie urząd skarbowy może nałożyć na podatnika karę, zgodnie z kodeksem karnym skarbowym. W przypadku spóźnień naczelnicy urzędów skarbowych rozpatrują każdą sprawę indywidualnie. Urząd nie musi karać podatnika, jeśli udowodni, że zwłoka wynikała z powodów losowych, jak choroba czy pobyt w szpitalu.

Jeśli podatnik uchyla się od płacenia, może być na niego nałożony mandat karny, nie przekraczający dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, czyli ok. 1,8 tys. zł. (Minimalne wynagrodzenie za pracę od 1 stycznia 2006r. wynosi 899,10 zł.).

DA, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nie zapominajmy o złożeniu zeznań podatkowych