Czytasz dzięki

Nie żyje autorka abakanów

Weronika A. Kosmala
opublikowano: 21-04-2017, 14:26
aktualizacja: 21-04-2017, 14:28

Magdalena Abakanowicz zmarła w wieku 86 lat, pozostawiając po sobie obszerny dorobek - wydaje nam się, że najlepiej znamy abakany, jednak zwykle nie mamy pojęcia, jak naprawdę wyglądają.

Widok, który nasuwa się od razu, to szarawe bezgłowe sylwetki, wydrążone od środka - stojące w tłumie, uzyskały cenę 380 tys. USD, nie będąc przy tym abakanami. Pod tym hasłem kryje się twórczość od wczesnych lat 60., mająca formę miękko opadających, grubo dzierganych tkanin. Ciężko zwieszające się z sufitu, miały przywodzić na myśl organiczny, pracujący kształt - wtedy szokowały, dzisiaj sprzedają się powyżej 200 tys. zł. 

Zobacz więcej

UNIKATOWA „POSTAĆ”: Odlew Magdaleny Abakanowicz z 2008 r. kupiony został na aukcji Desy Unicum za 287,5 tys. zł. [FOT. ARC]

Ostatnia z aukcyjnych sprzedaży zanotowana była 11 kwietnia w Amsterdamie, gdzie do 32 tys. EUR wylicytowano właśnie najbardziej rozpoznawalną, pustą w środku figurę stojącego człowieka z brązu. Niecały tydzień wcześniej postać nie z brązu, ale z juty i żywicy, w dodatku biegnąca, uzyskała cenę 200 tys. zł w Warszawie. Czy można się spodziewać, że poziom cen znacząco się zwiększy?

- Zawsze jak umiera jakiś ważny polski artysta - jak Duda-Gracz, Beksiński czy Starowieyski - można zauważyć krótkotrwały efekt zwyżki cen. Po śmierci Magdaleny Abakanowicz spodziewałbym się więc po pierwsze zatrzymywania przez kolekcjonerów najbardziej wartościowych dzieł, a po drugie - zwiększonej sprzedaży prac w niższych cenach, na papierze. Najwyraźniejszy efekt podniesienia ceny będzie więc w przypadku akwarel, rysunków czy grafik - a i tak pojawi się wyłącznie w Polsce i wygaśnie po jakimś czasie - komentuje Konrad Szukalski z domu aukcyjnego Agra-Art.

Obecnie rysunki na kartce kosztują po kilka tysięcy złotych, więc do ceny abakanów - nawet błędnie rozumianych - zostało im do nadrobienia jedno, dwa zera. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika A. Kosmala

Polecane