Niebrzydowski stawia na Zremb

Anna Pronińska
opublikowano: 08-05-2009, 00:00

Nawet 5 mln zł zysku na koniec roku może mieć chojnicka spółka. Wkrótce może też pochwalić się dużym zleceniem NATO.

Nawet 5 mln zł zysku na koniec roku może mieć chojnicka spółka. Wkrótce może też pochwalić się dużym zleceniem NATO.

Zremb-Chojnice, producent kontenerów i konstrukcji stalowych dla budownictwa ogólnego i przemysłowego, ma przed sobą świetne perspektywy. Tak uważa Maciej Niebrzydowski, znany inwestor, który zarządza aktywami matki Elżbiety Sjöblom. To tłumaczy ostatnie zakupy akcji spółki. Na sesji 5 maja Elżbieta Sjöblom nabyła 125 tys. akcji Zrembu. Przed transakcją posiadała ponad 3,73 mln akcji spółki (11,85 proc. kapitału zakładowego i tyle głosów na walnym), a obecnie ma ponad 3,85 mln walorów (12,25 proc. kapitału i głosów).

— Jeżeli będą większe pakiety do kupienia, to nie wykluczam zwiększenia zaangażowania. Na pewno nie będziemy przekraczać 33 proc. — mówi Maciej Niebrzydowski.

Wcześniej Stormm, główny udziałowiec Zrembu-Chojnice, poinformował o sprzedaży akcji. W wyniku kilku transakcji Stormm zmniejszył swoje udziały z ponad 25,98 mln akcji (82,49 proc. w kapitale zakładowym i tyle w głosach) do ponad 25,59 mln walorów (81,24 proc. w kapitale i głosach na walnym).

Maciej Niebrzydowski optymistycznie patrzy na przyszłość chojnickiej spółki.

— Według moich szacunków, na koniec roku Zremb może pokazać 4-5 mln zł czystego zysku. Jest na to duża szansa, zwłaszcza patrząc na wyniki z I kwartału. Jeśli tylko kurs euro utrzyma się powyżej 4 zł, wyniki będą rewelacyjne — uważa inwestor.

Zremb wiedzie prym wśród proeksportowych spółek na GPW. Ponad 90 proc. produkcji trafia na zagraniczne rynki, zwłaszcza do Niemiec, Holandii i Skandynawii.

Na początku tygodnia spółka pochwaliła się wynikami kwartalnymi. Zysk netto po I kw. wyniósł 1,03 mln zł (wobec 44 tys. zł w I kw. 2008 r.) przy 9,42 mln zł przychodów (wobec 6,16 mln zł). Narastająco po czterech kwartałach 2008 r. przychody spółki były minimalnie niższe niż przed rokiem i wyniosły 31 mln zł. Zysk netto wzrósł z 207 tys. do 284 tys. zł.

Według Macieja Niebrzydowskiego, może już w maju rozstrzygnie się duży kontrakt na zlecenie z NATO. Dzięki temu Zremb byłby "ustawiony" na półtora roku.

— Rozmowy w kwestii tego zlecenia trwają. Nie ma jeszcze ustaleń co do wartości i asortymentu. Czekamy na informacje od zamawiającego — mówi Kazimierz Cemka, wiceprezes Zrembu-Chojnice.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu