Niech będzie szybko, ale też dobrze

PKPP Lewiatan
opublikowano: 21-03-2007, 00:00

We wtorek weszły w życie znowelizowane przepisy kodeksu postępowania cywilnego w części dotyczącej spraw gospodarczych. Wprowadzone zmiany mają przede wszystkim przyspieszyć i usprawnić dochodzenie roszczeń w sprawach gospodarczych (wg raportu Banku Światowego Doing Business 2007) dochodze- nie należności trwa u nas średnio 980 dni).

Popieramy ten kierunek działań. Przedsiębiorcom zależy na szybszym dochodzeniu należnych roszczeń, bo przewlekłe postępowania są jedną z najważniejszych barier działalności gospodarczej. Powodują wzrost jej kosztów oraz związanego z nią ryzyka. Jednak naszym zdaniem, skrócenie postępowania o połowę, czyli do 500 dni, a w perspektywie do 330 dni, co zapowiada Ministerstwo Sprawiedliwości, dalej pozostawia Polskę wśród państw nie dbających o dobre warunki dla biznesu.

Usprawnienie wymiaru sprawiedliwości może się dokonać przede wszystkim dzięki jego znaczącemu dofinansowaniu. Bez radykalnego zwiększenia liczby sędziów i infrastruktury technicznej sądów przyspieszone procedury doprowadzą do wydawania niesprawiedliwych wyroków. Analiza obowiązujących od dziś zmian w k.p.c. budzi nasze obawy, że niektóre z nich dadzą skutek odwrotny do zamierzonego. Nadrzędnym celem postępowań sądowych powinno być wydawanie rozstrzygnięć o odpowiednio wysokiej jakości merytorycznej, nie zaś wyłącznie szybkość postępowania.

Polska Konfederacja

Pracodawców Prywatnych

Lewiatan

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PKPP Lewiatan

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy