Niech pensja zależy od wyników

Konfederacja Pracodawców Polskich
11-09-2006, 00:00

W związku z dyskusją nad rządowym projektem ustawy zmieniającej ustawę o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi, Konfederacja Pracodawców Polskich zauważa, że projekt ten jest kontynuacją dotychczasowej polityki dyskryminacji wobec przedsiębiorstw publicznych. W przypadku firm prywatnych nie istnieją ograniczenia dotyczące wynagrodzenia menedżerów, co stawia je w pozycji konkurencyjnie silniejszej. Jeśli projekt nowelizacji zostanie przyjęty, przedsiębiorstwa publiczne nadal będą miały utrudnienia w pozyskiwaniu najlepszej kadry menedżerskiej, a zatrudnieni w nich menedżerowie będą dyskryminowani, otrzymując kilkukrotnie mniejsze wynagrodzenie, niż w przedsiębiorstwach prywatnych, za pracę o tej samej wartości. Tymczasem o wysokości wynagradzania menedżera powinien decydować wyłącznie rynek i osiągane przez niego wyniki.

Skarb państwa oraz organy samorządu terytorialnego są jedynie administratorem majątku publicznego i odpowiadają za efektywność jego zarządzania przed społeczeństwem. Mają zatem obowiązek tak administrować tym majątkiem, aby firmy publiczne rozwijały się i przynosiły dochód. Możliwe to będzie tylko wówczas, gdy stworzy im się równe szanse na rynku, dlatego utrzymywanie barier, które ograniczają możliwość doboru kadry menedżerskiej, jest szkodliwe.

O przyznawaniu premii dla menedżera powinny — zdaniem KPP — decydować rada nadzorcza lub inny statutowy organ nadzorczy spółki, ponieważ to one sprawują stały nadzór nad działalnością spółki i na bieżąco oceniają jej sytuację gospodarczą. Dobrym rozwiązaniem natomiast jest propozycja, aby premia przyznawana była na podstawie obiektywnych kryteriów, które mogą zostać zweryfikowane na podstawie danych księgowych spółki.

Konfederacja Pracodawców Polskich

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konfederacja Pracodawców Polskich

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Niech pensja zależy od wyników