Niech politycy uproszczą przepisy i system podatkowy

Redakcja
opublikowano: 26-10-2015, 22:00

Sonda - czego oczekują przedsiębiorcy i samorządowcy od rządów PiS

MEC. JACEK ŚWIECA

Zobacz więcej

Podatki, PIT

WM, Puls Biznesu

partner zarządzający Kancelarii Prawnej Świeca i Wspólnicy

Zsondaży wynika, że największe poparcie zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, które może mieć dużo do zaoferowania polskim przedsiębiorcom — począwszy od planów zmniejszenia podatków, ich uszczelnienia i uproszczenia, poprzez konieczne zmiany w przepisach ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, cenne dla sektora medycznego i farmaceutycznego, na zmianach prawnych i organizacyjnych w energetyce skończywszy. Należy także mieć nadzieję, że dialog społeczny i inne formy pozytywnego wpływu na tworzenie i stosowanie prawa będą miały wymiar coraz większy i przełożą się na lepszą jakość ustawodawczą. Najważniejsza jest dobra legislacja!

SŁAWOMIR BYKOWSKI

burmistrz Radziejowa

Sytuacja samorządów w poprzedniej kadencji parlamentu nie była idealna. Mamy nadzieję, że teraz przynajmniej się nie pogorszy. Zależy mi przede wszystkim na tym, aby nowy rząd nie dokładał samorządom dodatkowych zadań i nie ograniczał ich dochodów. Byłoby lepiej, gdyby niektórych przedwyborczych postulatów nowi rządzący nie realizowali. Rozdawnictwo najczęściej kończy się źle, a należy pamiętać, że aby rozdawać, trzeba najpierw mieć pieniądze.

JÓZEF WOJCIECHOWSKI

właściciel JW Construction Holding

Będąc jednym z największych deweloperów na polskim rynku mieszkaniowym, chciałbym móc inwestować bez przeszkód. Chcę jasnych zasad współpracy z państwem, bo to wpływa na moją skuteczność. Od nowych rządzących oczekuję zmiany prawa, która uprości prowadzenie biznesu i pobudzi rozwój gospodarczy. W końcu to dzięki niemu obywatele się bogacą, a państwo zasila budżet. Ponadto liczę na usprawnienie zapisów w prawie budowlanym.

PAWEŁ JAGUŚ

prezes Qumaka

Na dobrobyt w każdym kraju pracują przedsiębiorcy, tworząc miejsca pracy i płacąc podatki. Nowy rząd powinien więc w pierwszej kolejności zająć się usprawnieniem współpracy między sektorem publicznym i prywatnym. To szczególnie ważne w kontekście perspektywy unijnej 2014-20.

Te fundusze mogą podnieść naszą innowacyjność i zbudować siłę polskich przedsiębiorstw. Aby ten proces przebiegał sprawnie, warto na pierwszy ogień wziąć prawo o zamówieniach publicznych. Urzędnik nie może być jedynie kimś, kto ma mieć porządek w papierach i poprawnie rozliczać dotacje. Musi mieć świadomość, że tak ogromne pieniądze mają być nie tylko inwestycją w drogę czy tabor kolejowy, lecz również inwestycją w rozwój polskich przedsiębiorstw. Dlatego nie powinien być „policjantem”, ale partnerem świadomym reguł funkcjonowania biznesu i mającym narzędzia pozwalającena sensowne, merytoryczne, zgodne z realiami pisanie i wdrażanie projektów. [MGA]

GRZEGORZ BARTOL

prezes Barteksu

W najbliższych latach nastąpi kumulacja funduszy unijnych, więc to sytuacja wymarzona dla gospodarki. Rząd będzie działał w bardzo sprzyjającym otoczeniu ekonomicznym — najważniejsze, by nie chciał nadmiernie regulować. Biznes wie, co ma robić, i zależy mu, żeby nikt w tym nie przeszkadzał. Jak najwięcej wolnej gospodarki — to nasz postulat. Jako branża winiarska szczególnie potrzebujemy uporządkowania sytuacji z akcyzą win owocowych i cydru. Jako przedsiębiorcom zależy nam na uporządkowaniu całego systemu podatkowego. To, czego się obawiamy, to konieczności ściągnięcia pieniędzy na spełnienie przedwyborczych obietnic.

CEZARY MAŁUJ

prezes Focus Telecom Polska

Spodziewam się, że PiS zweryfikuje część obietnic wyborczych, a wykonanie części odsunie na później. Taka będzie konieczność, jeśli rządzący nie będą chcieli zastopować Polski w rozwoju. Najważniejsze — z punktu widzenia przedsiębiorców— jest to, by właściciele firm nie byli traktowani jak wrogowie. To oni, a nie rządowe programy, tworzą miejsca pracy i to im należy ułatwiać działalność. Potrzebny jest klimat współpracy, a nie konfrontacji. Dlatego obawiam się realizacji takich postulatów, jak podniesienie płacy minimalnej i wzmocnienie organów kontroli podatkowej. Z drugiej strony zapowiadana obniżka podatku CIT dla najmniejszych firm daje nadzieję na „gospodarskie podejście” nowego rządu. Kluczowy jest sposób realizacji obietnic wyborczych. Obecnie są one dość hasłowe, bardziej służą prezentacji ideologii, niż stanowiąpodstawę do stworzenia konkretnego programu działania. Sprawiedliwszy podział dochodów, uczciwość i stawianie na Polskę — wszyscy jesteśmy za. Diabeł tkwi w szczegółach.

JERZY BERNHARD

prezes Stalprofilu

W kampanii wyborczej politycy PiS dużo mówili o kwestiach socjalnych, o współpracy i rozwiązaniach dla przemysłu niewiele wiadomo. Program PiS przewidywał np. rezygnację z odwróconego VAT m.in. na rynku stali. Jeśli zostanie zrealizowany, będzie to niekorzystne dla przedsiębiorcówi budżetu, bo na rynek wrócą oszuści podatkowi.

ANDRZEJ GŁOWACKI

prezes DGA

Liczę, że PiS będzie kontynuował inicjatywy i przedsięwzięcia związane z biznesem rozpoczęte jeszcze przez PO. Przede wszystkim chodzi o efektywne przeprowadzenie nas przez nową perspektywę unijną. Po nowych rządach oczekuję przede wszystkim pobudzenia przedsiębiorczości. Ciekawą propozycją jest zapowiedź obniżenia podatku CIT dla małych firm do 15 proc. Jeśli chodzi o pomysł podwyższenia płacy minimalnej, ta kwestia wymaga szerokich konsultacji z pracodawcami, bo jeśli obciążenia będą na wysokim poziomie, przedsiębiorcy mogą ich nie udźwignąć. Generalnie, jeśli chodzi o wszystkie trudne kwestie związane z biznesem, mam nadzieję, że rząd PiS nie będzie podejmował decyzji sam, ale będzie konsultował się z organizacjami przedsiębiorców.

MARIAN OŚLIZŁO

prezes Agro-Wodzisława

Nigdy nie wierzę w to, co obiecują politycy, niezależnie od tego, z której strony sceny politycznej pochodzą.

Dlatego podchodzę do obietnic PiS z ogromnym dystansem. Ich zobowiązania poszły w tych wyborach bardzo daleko. Pierwsza rzecz do poprawy przez PiS to prawo, które powinno być zdecydowanie bardziej jasne i klarowne. Liczę, że w ciągu tej kadencji wiele skomplikowanych procedur, przez które przechodzą przedsiębiorcy, zostanie uproszczonych. Firmy rozpoczynające działalność gospodarczą powinny mieć łatwiejszą drogę na starcie i mniejsze obciążenia podatkowe. Ale najważniejsze, aby PiS nam nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Trzeba dać mu szansę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Redakcja

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu