Niech strefa euro się ustatkuje i przeżyje EURO, a panika będzie naszą szansą

KAJ
opublikowano: 23-12-2011, 00:00

Przedsiębiorcy, nie życząc sobie kąpieli w fali kryzysu, wierzą w swoje umiejętności pływackie. Jeśli stawiają na euro, to raczej na to piłkarskie

Nudy, stabilizacji — tego życzyli sobie przedsiębiorcy i menedżerowie na łamach zeszłorocznego „Pulsu Biznesu”. Rzeczywistość była dla wielu zgoła inna, jednak polska gospodarka nie dała się zjeść kryzysowi, którego nadejścia przedsiębiorcy nie życzą sobie już od trzech lat. Przy czym nie ma co ukrywać: tegoroczne życzenia pozostania zieloną wyspą w Unii mogą nie zostać wysłuchane. Woda w fali kryzysu podnosi się coraz wyżej. W tym roku polscy przedsiębiorcy zrobili jednak, ile mogli, by podwyższyć antykryzysowe wały. PKB rośnie, produkcja też, konsumenci kupują na potęgę, rentownych biznesów nie brakuje. Poza GPW i słabnącą walutą strach nie rozlał się szeroko do realnej gospodarki.

Tegoroczne życzenia, jakie zamieszczamy poniżej, pokazują, że pomimo widma rozpadu strefy euro polscy biznesmeni psychicznie uodpornili się na kryzys. Wierzą, że po raz pierwszy będą jeździć po autostradach i oglądać piłkę na najwyższym poziomie, nie będąc w Niemczech. Piłkarskie mistrzostwa powodują, że wielu naszym menedżerom słowo „euro” nie kojarzy się z chwiejącą się walutą, lecz z szansą na awans (nie tylko mentalny) do czołówki Europy. Gdy inni uszy po sobie, my puszczamy łokcie w ruch. — Panika sprawia, że łatwiej będzie polskim firmom o kontrakty eksportowe i zastępowanie tradycyjnych dostawców — uważa Ryszard Wojtkowski, prezes firmy inwestycyjnej Resource Partners.

Skoro idą piłkarskie mistrzostwa, a przedsiębiorcy nie obrali kursu na obronę Częstochowy, Zbigniew Niemczycki proponuje nowy sport narodowy, w którym każdy wygrywa.

— Chciałbym, aby rozwój gospodarczy stał się naszą narodową pasją. A z pasją Polak potrafi robić rzeczy wielkie — przekonuje prezes Polskiej Rady Biznesu. Dołącza do chóru menedżerów, którzy niczym kolędę wyśpiewują: Politycy, używajcie okolicy waszej potylicy!

Życzenia o politykę prowadzoną z głową za rok znów będą aktualne. Ale to za rok. Teraz czas na dobre świętowanie, czego Wam, drodzy Czytelnicy, z całego serca życzymy. Po prostu — wesołych, spokojnych i rodzinnych świąt.

DARIUSZ SAPIŃSKI

prezes SM Mlekovita

Życzę, aby w nadchodzącym roku zima okazała się łaskawa, aby ominęły nas kataklizmy pogodowe: powodzie, ulewne deszcze, trąby powietrzne i wichury. Aby zbiory kukurydzy, która stanowi podstawowy składnik pasz dla bydła mlecznego, były jeszcze lepsze niż w roku mijającym, a polski złoty był słaby, bo to zawsze podnosi wartość naszego eksportu. Życzę także dobrej koniunktury, wysokiej sprzedaży i wzrostu zamówień. Wielką wartością w każdym biznesie są dobre kontakty z partnerami. Dlatego chciałbym, aby jak najlepiej ułożyły się nam stosunki z zagranicą, szczególnie z Rosją, Białorusią, Ukrainą, Chinami oraz z krajami arabskimi. Sobie i firmie, którą kieruję, życzę pomyślnego zakończenia budowy fabryki serwatki w Wysokiem Mazowieckiem oraz by Mlekovita zwiększyła obroty do 3,3 mld zł. Marzenia się spełniają.

RAFAŁ BRZOSKA

prezesa Integer.pl

Żyjemy w szybkim tempie i trudnych czasach, dlatego chciałbym, by w Nowym Roku wszystkie życiowe i zawodowe sprawy były łatwiejsze i przyjemniejsze. Prezesowi Poczty Polskiej życzę pogody ducha i spełnienia marzeń, „by w każdej placówce stał Paczkomat InPost”. Przyszliśmy z biznesową pomocą zagranicznym operatorom w tak odległych krajach, jak Chile, Hiszpania czy Arabia Saudyjska, więc damy radę wspomóc również Pocztę Polską. Z kolei naszym konkurentom — firmom z branży pocztowo-kurierskiej życzę wytrwałości w dźwiganiu przesyłek do samych drzwi. Podobnie św. Mikołajowi, by zamiast nosić paczki w worku i wpychać się przez komin, skorzystał z paczkomatów. Natomiast internautom gratuluję utrzymywania tempa w popularyzacji dostępu do internetu, licząc na wzrost zakupów internetowych, tak abyśmy stali się potęgą internetową Europy! Jak co roku dokładam też garść pozytywnych postulatów skierowanych do instytucji publicznych. Urzędnikom życzę, by mieli mniej papierkowej pracy i więcej e-dokumentów łatwo i przyjemnie wysyłanych do odbiorców, a politykom, by tworzyli przepisy, w których stosowaniu nie będą „przeszkadzały” realia życiowe i rynkowe.

LUIGI LOVAGLIO

prezes Pekao

Życzę Bankowi Pekao, żeby kierował się w dalszym ciągu wyłącznie interesem klientów i pracowników, finansował projekty inteligentne, a także te odważne, wspierał realizację planów każdego klienta. Chcemy jak zawsze sięgać myślą daleko w przyszłość, nie skupiać się na krótkoterminowych wynikach, działać odpowiedzialnie i angażować się społecznie, zapewniając oszczędnościom klientów bezpieczeństwo, jakie daje najsilniejszy kapitałowo bank w Europie. Polskiej gospodarce życzę zachowania szczególnego wzrostu, dynamicznego i stabilnego z dużą dyscypliną i umiejętnością tworzenia najlepszych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości i przyciągania kapitału.

ENRICO PAVONI

prezes Grupy Fiata w Polsce

Polska gospodarka opiera się wszechobecnemu kryzysowi przede wszystkim dzięki ludziom, dzięki ich umiejętnościom i pasji. Wśród nich są także inwestorzy zagraniczni, którzy tu zapuścili mocne korzenie i są bardzo silnie związani z tym krajem. Życzę więc polskiej gospodarce nowych inwestycji w 2012 r. A konkurencji? Wesołych Świąt!

GRZEGORZ GÓRSKI

prezes GDF SUEZ Energia Polska

Mijający rok był dla energetyki w Europie dużym sprawdzianem. Na tym tle należy jednak zauważyć, że sektor w Polsce, jak i cała gospodarka, poradził sobie dobrze. W tym kontekście branży energetycznej życzę kontynuacji rozpoczętych projektów i realizacji nowych wyzwań, m.in. dzięki szybkiej i przede wszystkim pozytywnej opinii Komisji Europejskiej w sprawie derogacji dla planowanych w Polsce elektrowni. Wciąż kluczowym dla rozwoju rynku tematem jest również kwestia liberalizacji rynku, która w dłużej perspektywie stworzy warunki dla prawdziwej konkurencji. Polskiej energetyce życzę również stabilności: kadrowej i prawnej, bo dla tak kapitałochłonnego sektora jest to bardzo ważne.

PROF. JANUSZ FILIPIAK

prezes Comarchu

W 2011 r. być może po raz pierwszy w historii ekonomii obserwowaliśmy znaczącą rozbieżność między nastrojami w makroekonomii i gospodarce realnej. Mimo pesymizmu dominującego w świecie finansów liczne przedsiębiorstwa w Polsce i w wielu krajach Unii Europejskiej z powodzeniem rozwijały biznes, inwestując w ulepszenie produkcji, usług i sprzedaży. Szczególnie dobrze radziły sobie firmy polskie i polscy przedsiębiorcy. Pragnę im życzyć utrzymania takiego samego optymizmu w nadchodzącym 2012 r.

MACIEJ OWCZAREK

prezes Enei

Całej energetyce życzę śnieżnej, mroźnej, długiej, ale bezawaryjnej zimy. Uwolnienia rynku, czyli likwidacji reliktu okresu minionego. Ponadto lepszego unormowania przepisów związanych z odnawialnymi źródłami energii i przyłączeniami oraz tego, by cała wytwarzana energia trafiała na wolny rynek. Samej Enei życzę ostatecznej decyzji co do kształtu akcjonariatu i szybkiego wyboru wykonawcy bloku w Kozienicach. A polska gospodarkaniech rośnie tak samo szybko jak w mijającym roku.

BOGUSŁAW PILSZCZEK

prezes ES-System

Naszym partnerom biznesowym oraz wszystkim przedsiębiorcom życzę odwagi w podejmowaniu wyzwań oraz realizacji planów inwestycyjnych. Niech Nowy Rok sprzyja stabilnemu wzrostowi gospodarczemu. Świetlanego 2012 r.

JAN STEFANEK

dyrektor generalny Fortuna zakłady bukmacherskie

Nie założę się, że w tym roku święta będą białe, ale wszystkim czytelnikom „Pulsu Biznesu”, naszym klientom, pracownikom, inwestorom, partnerom handlowym, przyjaciołom oraz parlamentarzystom i urzędnikom serdecznie tego życzę. Niech nadchodzące Boże Narodzenie będzie czasem radości, wypoczynku i spokoju, a magia rodzinnych świąt dostarczy energii do realizacji wielkich wyzwań, które stawia przed nami Nowy Rok. Oby liczba 2012 przyniosła szczęście polskim sportowcom! Niech Orły Smudy latają wysoko, podobnie jak nasi skoczkowie, a polscy atleci sięgną po najwyższe olimpijskie laury. Chciałbym życzyć klientom, resortowi finansów i naszym krajowym bukmacherom, aby legalne zakłady wzajemne online ruszyły jeszcze przed EURO, przynosząc rozrywkę polskim fanom sportu i satysfakcjonujące wpływy do budżetu państwa. Wszystkim naszym klientom i kibicom życzę pomyślnych typowań i wysokich wygranych, a przede wszystkim wielkich sportowych emocji w nadchodzącym roku.

PIOTR WOJACZEK

prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Życzę moim klientom, żeby w kryzysie upatrywali okazji do tanich przejęć, wchodzenia w niszowe interesy i inwestycji w Polsce.

OLGIERD JAGIEŁŁO

partner w pracowni JEMS Architekci

Żeby mylili się ci dziennikarze, którzy wieszczą rychłe nadejście kryzysu. Żeby przedsiębiorcy czym prędzej podejmowali decyzje inwestycyjne, z którymi się wstrzymują po lekturze tych złych wizji. Sukces gospodarki wskazuje na to, że narzekać nie będą nasi konkurenci. A kiedy całej branży będzie się dobrze wiodło, to i nam. Naszej firmie — żeby 2012 r. nie był gorszy od 2011.

JACEK KRAWIEC

prezes PKN Orlen

Życzę wszystkim dużo optymizmu, który potrafi wiele zdziałać nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Polskiej gospodarce życzę impulsów do ciągłego wzrostu — pomimo nieustannych turbulencji na światowych rynkach. Sobie i kierowanej przeze mnie firmie życzę coraz lepszych relacji z partnerami biznesowymi, pracownikami i klientami oraz ciągłego zaskakiwania rynku pozytywnymi zmianami. Natomiast konkurencji życzę dalszego mobilizowania nas, bo to najlepsza metoda na budowę wartości naszych firm i w konsekwencji — budowę siły polskiej gospodarki. Po prostu wszyscy róbmy swoje co najmniej tak dobrze jak przez ostatnich 20 lat.

LUCYNA STAŃCZAK

dyrektor Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju na Polskę

Sobie i EBOR życzę wielu nowych wyzwań, spełnionego zespołu, trafnych i odważnych decyzji inwestycyjnych, sprzyjającego otoczenia ekonomicznego i politycznego — w naszym regionie, który pozostanie ważnym celem inwestowania banku oraz w nowym obszarze geograficznym dla EBOR, czyli w Afryce Północnej. Polskiej gospodarce życzę w przyszłym roku przetrwania z sukcesem zawirowań w europejskiej gospodarce i w strefieeuro. Jednocześnie chciałabym, aby rola Polski, jako największego kraju w Europie Środkowej i Wschodniej, umacniała się, a jej głos w polityce unijnej był mądry i widoczny.

GRZEGORZ DZIK

prezes Impela

Mam życzenie dla polskiej gospodarki: tak silnego Ministerstwa Gospodarki jak Ministerstwo Finansów.

JÓZEF WOJCIECHOWSKI

przewodniczący rady nadzorczej J.W. Construction Holding

Chciałbym, aby polska gospodarka wykorzystała silną pozycję w Europie i mimo trudnej sytuacji na arenie międzynarodowej nadal się rozwijała. Przedsiębiorcom życzę wytrwałości w realizacji planów i dążeniu do celu, a także dużych zysków i małych strat. Natomiast J.W. Construction Holding kolejnych udanych inwestycji w sektorze nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych.

JACEK LEVERNES

członek zarządu Hewlett-Packard Europe i wiceprezes działu usług biznesowych HP w regionie EMEA

Mojej firmie życzę nowego startu z nową prezes i przeprowadzenie tego, co nie udało się w ubiegłym roku. Konkurencji — żeby kryzys, który panuje na świecie, nie zamienił się w coś poważniejszego. Polska niech ponownie będzie zieloną wyspą, której kryzys doda skrzydeł dzięki nowym zagranicznym inwestycjom.

GRZEGORZ BASZCZYŃSKI

prezes Rainbow Tours

Mojej firmie życzę euro po 4 zł, a dolara po 3 zł i to by nam wystarczyło, cała reszta zrobi się sama. Konkurencji — tak samo dobrych warunków makroekonomicznych i zadowolonych klientów, którzy poprawiają wciąż zły klimat wokół branży. To właśnie dobry klimat przydałby się najbardziej, żeby biura podróży nie były postrzegane jak banda oszustów. Zależy nam, żeby produkować ciekawe, niedrogie i atrakcyjne imprezy turystyczne. Polskiej gospodarce życzę stabilnego wzrostu na poziomie 3 proc.

KRZYSZTOF PRASAŁEK

prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej

Patrząc na rozwój branży wiatrowej w Niemczech, życzymy sobie po prostu „kobiety na urzędzie”. Spełnienie tego życzenia pozwoliłoby m.in. na rozwiązanie problemu z ustawą o odnawialnych źródłach energii. Natomiast polskiej gospodarce życzę po prostu mniej polityki, a więcej ekonomii.

LESZEK JEDLECKI

prezes ING TFI

Chciałbym przede wszystkim życzyć rynkom i inwestorom, aby najgorszy dzień 2012 roku był co najmniej taki jak najlepszy dzień mijającego roku. Polskiej i globalnej gospodarce wytrwałości i odporności na wszystkie znane problemy, jak również te, które mogą dopiero się pojawić. Z całego serca życzę ING TFI oraz całemu rynkowi funduszy inwestycyjnych roku stabilności i spokoju, co przywróciłoby tak potrzebne zaufanie do sektora finansowego wśród klientów korzystających z naszych usług.

LESŁAW KUZAJ

prezes GE w Polsce

Polskim firmom i konsumentom życzę, aby nadal pozostawali głusi na napływające informacje o kryzysie. Całej gospodarce — innowacyjności i odwagi w inwestowaniu w najnowsze niekonwencjonalne technologie oraz rozwiązania infrastrukturalne.

BERTRAND LE GUERN

prezes Petrolinvestu

W ubiegłym roku życzyłem, by 2011 rok stał się momentem historycznym dla polskiego przemysłu gazowego, aby rozpoczęły się projekty, które pozwolą Polsce — podobnie jak 10 lat temu USA — sięgnąć po niezależność gazową dzięki gazowi łupkowemu. W tym roku grzechem byłoby cokolwiek zmieniać w tych życzeniach prócz daty. Ponad 100 koncesji łupkowych rozdanych, największe światowe firmy są obecne na polskim rynku, życzę nam wszystkim trafionych odwiertów w 2012 r. Polskiej gospodarce: by nie straciła witalności, ale również by zniknęły obciążenia, które powodują, że nie rozwija się tak szybko, jak mogłaby.

WOJCIECH REMBIKOWSKI

wiceprezes Impela

Dla mojej firmy chciałbym mniej decyzji politycznych, które bezpośrednio wpływają na sytuację ekonomiczną polskich podmiotów, bo kto inny buduje polski wzrost gospodarczy, z którego tak bardzo jesteśmy dumni. Rywalom życzę, by konkurowali nowatorstwem, a nie wojną cenową, bo to wszystkim wyjdzie na dobre. Dla polskiej gospodarki mam bardzo konkretne życzenia: 3-procentowego wzrostu PKB, złotego słabego na tyle, aby rozwijać eksport, i mocnego, by mimo wszystko stać nas było na zagraniczne wakacje.

MAREK WĘGIEREK

prezes Neckermann Polska

Mojej firmie życzę dalszego kilkunastoprocentowego wzrostu obrotów i komplementów od zadowolonych klientów, konkurencji — znalezienia modelu rozwoju pozwalającego na osiąganie zysków, a Polsce — spokoju i wiary we własne siły oraz umiejętności wykorzystywania sytuacji do autopromocji, np. podczas EURO 2012.

JERZY MAZGAJ

właściciel Paradise Group

Swojej firmie życzę stabilizabilizacji i spokoju, a konkurencji, by dalej się rozwijała, ale może nie tak szybko jak my.

JACEK GLINKA

prezes Polpharmy

Sobie i Polpharmie życzę wytrwałości i sukcesu, podobnego do tego, który osiągnęliśmy w tym roku. Konkurentom, aby przetrwali w ciężkim dla branży roku 2012r. [w życie wchodzi niesprzyjające prawo farmaceutyczne — red.]. Regulatorowi — czyli w naszym przypadku Ministerstwu Zdrowia — żeby nie kierował się wyłącznie swoim interesem, ale również interesem pacjentów i krajowych przedsiębiorców.

ANDRZEJ KLESYK

prezes PZU

Mijający rok przyniósł światowej gospodarce wiele zawirowań i niepewności. W kolejnym dowiemy się zapewne, jak będzie wyglądać kształt naszego kontynentu, być może przez kolejne dekady. W przyszłym roku wiele będzie zależeć od przywódców — ich wizji, determinacji i otwartości. Dlatego życzę w nowym roku mądrości, rozwagi i wyobraźni przede wszystkim politykom i liderom społecznym nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie. Stoi przed nimi duże wyzwanie wyjścia z kryzysu i przywrócenia europejskiej gospodarki na właściwe tory. Nadchodzący rok będzie także szczególny dla firmy, którą mam przyjemność kierować. Rozpoczynamy wdrażanie następnego etapu strategii, roboczo nazwanej PZU 2.0, w której klient będzie w centrum naszych działań. Rezultaty powinny być widoczne już w 2012 r. Składam Państwu życzenia wszelkiej radości i szczęśliwości w nadchodzącym Nowym Roku. Jestem przekonany, że uda nam się pokonać nawet najtrudniejsze wyzwania codzienności i osiągnąć wiele sukcesów, zarówno tych globalnych, jak i osobistych, ważnych dla każdego z nas.

WOJCIECH INGLOT

właściciel i prezes Inglota

Inglotowi — czyli sobie i firmie — życzę czujności i umiejętności szybkiego przystosowania się do zmiennej i niepewnej sytuacji gospodarczej. Konkurencji życzę zdrowia i możliwości pracy w uczciwym środowisku. Polskiej gospodarce, no cóż… mogę tylko mieć nadzieję, że osoby mające na nią wpływ zużyją część energii na kreatywne myślenie i efektywną pracę, zamiast na biadolenie, narzekanie i straszenie.

KONRAD JASKÓŁA

prezes Polimeksu-Mostostalu

Życzę, by ziściły się przewidywania, że kryzys nie będzie w Polsce aż tak dotkliwy. Oby nie zabrakło pieniędzy na kontynuowanie modernizacji kraju, a w szczególności na rozbudowę i modernizację infrastruktury drogowej, kolejowej i energetycznej. Niech rosną wpływy z eksportu. Niech najbliższe lata sprzyjają odważnym, ale rownież odpowiedzialnym decyzjom, ponieważ to od nich zależeć będzie kierunek zmian, jakie będą zachodzić w Polsce i Europie. Najbliższy rok będzie pełen wyzwań, dlatego sobie i swojej załodze życzę, abyśmy mądrze odczytywali sygnały płynące z rynku, potrafili skutecznie je wykorzystywać i w jak największym stopniu unikali negatywnych skutków kryzysu. Czego życzę konkurencji? Wszystkiego dobrego i wielu sukcesów w biznesie — ponieważ ich powodzenie będzie świadczyć o sile całej branży.

PAWEŁ OLECHNOWICZ

prezes Grupy Lotos

Kolegom z branży dziękujemy za dotychczasową twórczą i zdrową konkurencję. Na nadchodzący rok życzę wszystkim bogactwa pomysłów w doskonaleniufunkcjonowania firm, rozwagi w wyborze najlepszych rozwiązań i jednocześnie wytrwałości w dążeniu do wytyczonych celów. Życzę wszystkim przedsiębiorcom, bez względu na skalę prowadzonej działalności, aby w nowym roku znaleźli sposób na to, aby wspaniałym ideom nadać wymierny kształt.

ANDRZEJ MALINOWSKI

prezydent Pracodawców RP

Życzę przedsiębiorcom, by nadal mieli siłę przebijać się przez gąszcz niezrozumiałego prawa. Rządzącym, by zrozumieli, że przyjazne państwo to nie tylko nazwa komisji sejmowej, ale przede wszystkim stan, do którego powinni dążyć. A wszystkim Polakom, by nadal nie sprawdzały się żadne czarne scenariusze dla polskiej gospodarki.

MAŁGORZATA IWANEJKO

prezes Boryszewa

Polskiej gospodarce życzę utrzymania efektu zielonej wyspy, a także dalszego optymizmu konsumentów. Wielu spektakularnych inwestycji zagranicznych przynoszących nie tylko nowe miejsca pracy, ale także innowacyjne technologie. Szybkiego rozwoju infrastruktury i ograniczania ingerencji państwa w gospodarkę jedynie do działań regulacyjnych.

ZBIGNIEW JAGIEŁŁO

prezes PKO Banku Polskiego

Życzę klientom rosnącego zadowolenia z jakości usług oferowanych przez PKO Bank Polski, jednocześnie dziękując za zaufanie, jakim obdarzają nas każdego dnia. Akcjonariuszom życzę wzrostu kursu akcji i kolejnego udanego finansowo roku dla banku. Pracownikom dziękuję za wspaniałą pracę w 2011 roku i proszę o powtórkę w Nowym Roku. Konkurencji życzę zajmowania wysokiego drugiego miejsca na wszystkich polach rywalizacji z nami. Wszystkim czytelnikom „Pulsu Biznesu” składam najserdeczniejsze życzenia, aby nadchodzące święta spędzili w gronie najbliższych, ciesząc się z każdej wspólnej chwili i żeby Nowy Rok pozytywnie ich zaskoczył.

PAWEŁ SKOWROŃSKI

prezes Polskiej Grupy Energetycznej

Polskiej gospodarce życzę, aby znalazło się następne piłkarskie EURO i żeby inwestycje, zwłaszcza te w infrastrukturę, nie zwalniały mimo symptomów kryzysu. Polskiej Grupie Energetycznej, aby ten Nowy Rok rozpoczął się podpisaniem umowy na budowę bloków w Opolu, a kończył kontraktem na budowę bloku w Elektrowni Turów, chociaż nie tylko węglem będziemy się w nadchodzącym czasie zajmować.

SŁAWOMIR SIKORA

prezes Citi Handlowego

Życzę, tak Europie, jak i samej Polsce, by w 2012 r. sprostały wyzwaniu realnej integracji. Z mocniejszą walutą i spójną polityką gospodarczą, w tym fiskalną. A jeśli wzmocnimy Europę, polska gospodarka na pewno nie będzie musiała się już niczego obawiać. Swoim konkurentom życzę przede wszystkim stabilności złotego, bo to powinno zapewnić bezpieczeństwo sektorowi, ale także klientom, którzy w ostatnich latach zadłużali się w walutach obcych.

ROMAN KARKOSIK

przedsiębiorca, inwestor giełdowy

„Pulsowi Biznesu” życzę: trafnych analitycznych tekstów, mądrych autorów, nosa do newsów, nowych czytelników, wyższych przychodów z reklam, większego obciążenia serwera pb.pl, szampańskiej fety z okazji 15. urodzin. A jego Czytelnikom: trafnych decyzji inwestycyjnych, mądrości życiowej, nosa do interesów, nowych przyjaciół, wyższych zarobków, większego powodzenia u płci przeciwnej, szampańskiej fety noworocznej i wygranej polskiej reprezentacji na EURO 2012 (przynajmniej jednej!!!).

PAWEŁ NARKIEWICZ

prezes Calatravy Capital

Myśląc o 2012 roku, życzęwładzy wiary w Polskę, inicjatywy i śmiałości w realizowaniu ambitnych planów gospodarczych. Pozycję wyjściową mamy dobrą. Spółce i akcjonariuszom — by mieli się świetnie, gdy inni mają się dobrze.

BOŻENA LUBLIŃSKA-KASPRZAK

prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości

Polskiej gospodarce życzę, aby w nadchodzącym roku, pomimo niekorzystnych sygnałów płynących z Europy i świata, nadal się rozwijała i stawała się coraz bardziej konkurencyjna. Przedsiębiorcom: aby odważnie i konsekwentnie realizowali plany biznesowe, a przez innowacyjność i kreatywność w codziennym działaniu z sukcesem rozwijali firmy, poszukiwali nowych obszarów działalności i zdobywali nowe rynki.

MAREK MALINOWSKI

prezes Grupy Mieszko

Gospodarce życzę deregulacji, mniejszej biurokracji oraz ciszy i spokoju, bo wtedy krajowi przedsiębiorcy poradzą sobie doskonale w każdej sytuacji. Naszym konkurentom życzę wystarczającej ilości miejsca na rynku przy wciąż ekspansywnej i dynamicznej spółce Mieszko.

ZBIGNIEW NIEMCZYCKI

właściciel Curtis Group

Własnemu biznesowi życzę przyjaznego otoczenia: sprzyjających władz, społeczeństwa i mediów. Nie ma dzisiaj dla Polski ważniejszej sprawy niż szybki i trwały wzrost gospodarczy. Biznes jest twórczością, która kwitnie w sprzyjającym otoczeniu, a zamiera i degeneruje się w warunkach ataków oraz niespójnego, źle stosowanego prawa. Zmienię słynne powodzenie Clintona. Dla Polski dzisiaj powinno ono brzmieć: Gospodarka, mądry Polaku! Konkurencji życzę sukcesów, bo uskrzydlają i skłaniają innych do wysiłku. Chciałbym, aby rozwój gospodarczy stał się narodową pasją. A z pasją Polak potrafi robić rzeczy wielkie. Oby taka była nasza gospodarka.

MAREK PRZYBYLSKI

prezes Aviva Investors TFI

Naszej firmie życzę, abyśmy w przyszłym roku nie musieli testować naszej odporności na kryzys. Konkurencji: by jeszcze bardziej dostrzegała wspólne interesy całej branży — przede wszystkim polegające na zachęceniu naszych klientów do długoterminowego inwestowania oszczędności. Gospodarce i rynkom finansowym: pozytywnego przełomu i przewagi w indeksach koloru zielonego nad czerwonym.

ARTUR OLECH

prezes Generali Polska

Swojej firmie życzę entuzjazmu i wielu inspiracji, które są tak cenne w realizacji celów w wymagających realiach rynkowych. Konkurencji: dobrej pogody, która ma wymierny wpływ na wyniki naszej branży, zdrowego rozsądku w prowadzeniu działalności oraz wymagających klientów i konkurentów, wśród których — jak sądzę — było i jest Generali. Natomiast polskiej gospodarce dużo zielonego koloru i wykorzystania unikalnej szansy zmniejszenia dystansu do najbardziej rozwiniętych gospodarek świata. Ponadto odwagi i determinacji ustawodawcom w dokonywaniu ważnych reform gospodarczych. Czas kryzysu jest na to idealny.

MONIKA MORALI-EFINOWICZ

dyrektor zarządzająca Advent International

Polskiej gospodarce życzę nieustającego ducha przedsiębiorczości, zapału i entuzjazmu — to wyróżnia nas dziś na tle wielu innych krajów. Życzę jej, aby umacniała konkurencyjność i pozycję na rynkach międzynarodowych. Najserdeczniejsze życzenia noworoczne wielu sukcesów i udanych inwestycji przesyłam polskim przedsiębiorcom i menedżerom: to oni będą stanowili o sile polskiej gospodarki.

JAN MROCZKA

prezes Rank Progress

Polskiej gospodarce życzę tego, czego jej najbardziej brakuje — stabilności. Mam nadzieję, że nadal będzie najsilniejsza w Europie i że będzie postrzegana jako miejsce do stabilnego rozwoju. Chciałbym, żeby konkurencja była silna i żeby czuła nasz oddech na plecach. Miejsca na rynku starczy dla każdego, ale warto, żebyśmy się nawzajem stymulowali. Sobie życzę wiary akcjonariuszy w zarząd. Wyniki pokażą, że potrafimy dla nich zdziałać cuda.

PIOTR CZARNOWSKI

prezes First Public Relations

Życzę przede wszystkim normalności. Wszystko u nas jest tak dalece postawione na głowie, że to normalność jest w najwyższej cenie. Gospodarce, żeby była coraz bardziej sprawna. Nasza branża w Polsce powinna się przede wszystkim zmaterializować, czyli przestać udawać, że to, co robi, to jest public relations, i zrozumieć, że chodzi o informowanie, a nie o manipulowanie. Swojej firmie życzę, aby po prostu robiła to, co robi, ale trochę lepiej. A konkurencji — żeby się pojawiła.

JANUSZ LEWANDOWSKI

komisarz UE ds. budżetu

Instytucjom europejskim — by wykazywały się większym refleksem w podejmowaniu trudnych decyzji, a całej Europie — by te decyzje były potem doceniane przez rynki finansowe i by skończył się dzięki temu kryzys zadłużenia.

PIOTR BIELIŃSKI

prezes Action

Przede wszystkim stabilnego wzrostu gospodarczego w Polsce mimo zmiennej sytuacji na rynku europejskim. Przedsiębiorcom — wielu trafnych decyzji biznesowych i powodów do satysfakcji z prowadzonej działalności. A inwestorom, którzy uwierzyli w kierowaną przeze mnie spółkę, kolejnych powodów do dumy. Myślę, że dzięki stałej dyscyplinie kosztowej i dobrze przygotowanej strategii rozwoju spółki w przyszłym roku Action znów pozytywnie zaskoczy rynek.

RENATA JUSZKIEWICZ

dyrektor przedstawicielstwa Metro Group w Polsce, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji

W obliczu widma kryzysu gospodarczego w krajach strefy euro życzę nam wszystkim, aby nie dotknął on polskiej gospodarki, która w dużej mierze dzięki handlowi i utrzymującemu się popytowi wewnętrznemu oparła się recesji. Życzmy sobie, aby dobra koniunktura w handlu utrzymała się również w przyszłym roku. Partnerom biznesowym nowoczesnego handlu w Polsce optymizmu, dużo zdrowia i wytrwałości w wymagającej sztuce negocjowania rzeczy trudnych, a w biznesie niezbędnych. Wszystkim konsumentom i naszym pracownikom życzę wszelkiej pomyślności.

MICHAŁ MARCZAK

dyrektor departamentu analiz DI BRE Banku

W nadchodzącym roku życzyłbym sobie i konkurentom, aby pozytywne prognozy makroekonomistów się sprawdziły, a te katastroficzne były wspominane z uśmiechem podczas podsumowań 2012 r. Ponadto życzę, żeby fundusze inwestycyjne zarobiły dla klientów jak najwięcej pieniędzy, a Polacy znów uznali, że giełda jest dobrą formą oszczędzania. Polskiej gospodarce życzę, żeby pozostała zieloną wyspą.

MARCIN MATERNA

dyrektor departamentu analiz Millennium DM

Czytelnikom „PB” i inwestorom życzę powtórki z roku 2009, kiedy po bardzo słabym okresie przyszło mocne odreagowanie i wzrost cen na giełdach. Posiadaczom akcji: wysokich dywidend i ograniczenia apetytu polityków na nowe podatki, nakładane na firmy, których są współwłaścicielami. Polskiej gospodarce życzę utrzymania względnej niezależności od zawirowań koniunktury światowej i powrotu stabilności, pozwalającej na spokojne prowadzenie biznesu i umożliwiającej dalsze inwestycje we wzrost innowacyjności.

MAREK ROGALSKI

analityk DM BOŚ Banku

Gospodarce — stabilnego złotego i mądrych decyzji rządu w trudnych czasach, konkurencji — szerokiego rynku i uznania klientów, swojemu pracodawcy — jeszcze większego potencjału do wzrostu. A sobie? Trzeźwego, chłodnego i celnego spojrzenia na otaczającą nas finansową rzeczywistość.

ŁUKASZ WARDYN

dyrektor zarządzający City Index Europa Środkowa i Wschodnia

Życzę wszystkim, żeby w przyszłym roku znaleźli w portfelu nie tylko łuskę z wigilijnego karpia, którą tradycyjnie wkładamy tam na szczęście, ale również wolny kapitał do zainwestowania. Firmom inwestycyjnym i domom maklerskim życzę większej aktywności klientów indywidualnych. Inwestorom jeszcze niższych prowizji i węższych spreadów, szczególnie na rynku kontraktów na różnice kursowe (CFD). Wesołych świąt i szczęśliwego Nowego Roku.

RADOSŁAW CHOLEWIŃSKI

zarządzający Trigon DM

Polskiej gospodarce życzę odporności na zewnętrzne wstrząsy, stabilności w sektorze finansowym, małej zmienności na rynku walutowym i mądrych decyzji dotyczących polityki gospodarczej. Moim kolegom zarządzającym trafnych decyzji inwestycyjnych, rosnących aktywów, spokoju i opanowania na zmiennych rynkach, a także dużo dystansu— do wydarzeń rynkowych, dokonywanych analiz oraz nas samych. Tego samego życzyłbym też sobie. Wesołych świąt!

SZYMON OŻÓG

szef działu analiz Espirito Santo

Życzę sobie i konkurencji eksplozji obrotów rynkowych, powrotu wspaniałej koniunktury i gorących ofert pierwotnych. Inwestorom: dwucyfrowych stóp zwrotu i masowych napływów do funduszy. Gospodarce: aby firmy działające w Polsce śmiało inwestowały, żeby było jak najmniej barier biurokratycznych szkodzących przedsiębiorczości i aby eksport stawał się motorem wzrostu gospodarczego.

TOMASZ BAŁUK

prezes Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR

Naszej branży życzę lepszej współpracy i myślenia długofalowego. W naszym środowisku myślenie krótkofalowe jest destrukcyjne i daje chwilowy zysk. Skoro o pieniądzach mowa, to wypada też złożyć życzenia w stronę globalnych koncernów i ich szefów marketingu: nie traktujcie Polski, 40-milionowego rynku, jako części globalnego worka z Grecją czy Hiszpanią. Jesteśmy odrębnym rynkiem w całkiem dobrej kondycji.

PAWEŁ DANGEL

prezes Allianz Polska

Na każdy kolejny nadchodzący rok ubezpieczyciele patrzą z nadzieją. Całemu rynkowi ubezpieczeniowemu życzę więc optymizmu, a naszym klientom spokojnego roku bez żadnych nieprzyjemnych zdarzeń. Przyszły rok będzie z pewnością rokiem wyzwań, przed którymi stanie światowy, ale przede wszystkim europejski świat finansowy. Naszej gospodarce życzę więc, by nadal skutecznie opierała się negatywnym trendom i by Polacy, dzięki swojemu optymizmowi i przedsiębiorczości, potrafili nadal skutecznie ją wspierać.

PRZEMYSŁAW BIELICKI

partner w Royalton Partners

W tym roku życzę nam wszystkim, żeby Euro (€) przetrwało do EURO (2012)... i jeszcze trochę dłużej.

RYSZARD WOJTKOWSKI

prezes Resource Partners

Kiedy wszyscy wokoło mówią o kryzysie i sugerują przygotowywanie się do najgorszego — pojawia się szansa rozwoju. We wszystkich naszych spółkach portfelowych budżetujemy na kolejny rok dwucyfrowy wzrost. Panika rodząca się na europejskich rynkach sprawia, że łatwiej o kontrakty eksportowe i zastępowanie tradycyjnych dostawców. Poczucie niepewności powoduje też większą skłonność do konsolidacji, co pozwala budować silniejsze organizmy. Taka sytuacja może się szybko nie powtórzyć, więc nie wolno jej zmarnować.

PIOTR USZOK

prezydent Katowic

Samorządowcom życzę, by mogli konsekwentnie realizować wszystkie projekty przygotowywane w latach poprzednich. Życzę też, by społeczeństwo darzyło nas tak wielkim zaufaniem jak w latach poprzednich. Gospodarce życzę, by zakończył się w końcu kryzys, a inwestorzy mogli lokować pieniądze w projekty, które będą gwarantowały godziwy zwrot z kapitału.

BARBARA TOPOLSKA

dyrektor generalna Neinver Polska

Polskiej gospodarce życzę, by jej puls w przyszłym roku bił równo i miarowo. Konkurencji — by nasza rywalizacja była zdrowa, a sobie — bym mogła nadal współpracować z wartościowymi i pełnymi pozytywnej energii ludźmi.

FREDERIC AMOUDRU

prezes BNP Paribas Bank Polska

Mamy za sobą rok, w którym byliśmy świadkami niepokojących doniesień ze światowych rynków finansowych. Dlatego w przyszłym roku powinniśmy sobie wszyscy życzyć większego spokoju i oczekiwanej stabilizacji w całym europejskim sektorze bankowym i strefie euro. Życzę sobie, aby w 2012 r. spełniły się najbardziej optymistyczne prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego w Polsce. Aby po raz kolejny okazała się krajemwyróżniającym się w regionie solidnymi fundamentami i przyjaznym klimatem inwestycyjnym, który zachęci klientów polskich banków do podejmowania inwestycji i realizacji planów. Wierzę, że polskie banki będą aktywnie wspierały rozwój ekonomiczny kraju, finansując realną sferę gospodarki.

MARIUSZ STANISZEWSKI

prezes Noble Funds TFI

Swojej firmie życzę dobrej, twórczej atmosfery pracy, bo tylko w takiej powstają dobre rozwiązania inwestycyjne. Konkurencji — dobrej koniunktury na rynkach kapitałowych, bo zachęci inwestorów do oszczędzania w funduszach inwestycyjnych. Gospodarce — aby analitycy wieszczący recesję w 2012 r. się pomylili.

MARIUSZ KSIĄŻEK

przewodniczący rady nadzorczej Marvipolu

Niech rok 2012 będzie lepszy niż obecny. Życzę Polakom większej determinacji w pokonywaniu codziennych wyzwań i rozwagi w podejmowaniu decyzji biznesowych. Z pewnością przełoży się to na poprawę kondycji gospodarczej kraju. Nie rzucajmy kolejnych kłód pod nogi konkurencji, stwórzmy raczej wspólną przestrzeń dla biznesu. Wystarczy, że tamę zbudowała nam urzędnicza biurokracja.

ALEKSANDER GRZESIAK

prezes i dyrektor zarządzający Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie

Polska zmienia swoje miejsce na mapie Europy. I to jest fakt. Ostatnie sześć miesięcy naszego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej pokazało, że jesteśmy krajem nie tylko ludzi ambitnych, ale także wykwalifikowanych, którzy mają pomysł na nową Europę. Zarówno pod względem politycznym, jak i gospodarczym. Mimo oczywistych różnic między nami a Paryżem czy Berlinem Europa to docenia. Mam nadzieję, że nie zabraknie nam energii i pomysłów, by nasz kraj mimo niesprzyjającej sytuacji ekonomicznej na świecie dalej odnotowywał jedne z najlepszych wyników gospodarczych, a my wszyscy, byśmy mogli doceniać to i cieszyć się tym, co osiągnęliśmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu