Czytasz dzięki

Nieckarz: Ożywienie gospodarcze opóźnia się, PKB w 2005 może wzrosnąć o 3,5%

Internet Securities
opublikowano: 19-09-2005, 17:03

Ożywienie gospodarcze przesuwa się w czasie z powodu zastoju w inwestycjach, a wzrost Produktu Krajowego Brutto (PKB) za cały rok może wynieść 3,5%, powiedział agencji ISB członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP), Stanisław Nieckarz.

Ożywienie gospodarcze przesuwa się w czasie z powodu zastoju w inwestycjach, a wzrost Produktu Krajowego Brutto (PKB) za cały rok może wynieść 3,5%, powiedział agencji ISB członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP), Stanisław Nieckarz.

„Jeżeli chodzi o prognozę PKB za cały 2005 rok, to oceniam wzrost na ok. 3,5%” – powiedział ISB Nieckarz.

Ministerstwo Finansów prognozuje wzrost PKB w 2005 roku na 3,3-3,5%.

W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny podał, że dynamika produkcji przemysłowej wyniosła w sierpniu 4,6% w sierpniu wobec oczekiwanych 5,2% r/r.

„Ożywienie gospodarcze przesuwa się w czasie, podobnie jak przyspieszenie dynamiki produkcji przemysłowej. Nadal nie widać wzrostu popytu krajowego i co najważniejsze, popytu inwestycyjnego” – uważa członek RPP.

Zdaniem Nieckarza kolejne miesiące powinny przynieść niewielki wzrost dynamiki produkcji przemysłowej.

„W kolejnych miesiącach produkcja przemysłowa powinna przyspieszyć do dynamik sięgających powyżej 5% w ujęciu rocznym choćby z powodu efektu bazy” - stwierdził Nieckarz.

Jego zdaniem w danych o produkcji przemysłowej widać wpływ silnego złotego.

„W ostatnich miesiącach mamy do czynienia z efektem stopniowego wypierania krajowej produkcji zaopatrzeniowej przez dostawy z importu, na skutek mocnego złotego” – powiedział Nieckarz.

Nadal największą bolączką gospodarki jest poziom inwestycji.

„Musi być przełom w inwestycjach, potrzeba w najbliższych miesiącach dynamiki inwestycji powyżej 10%, aby osiągnąć poziomy inwestowania z 2001 roku, który był i tak niski” – powiedział Nieckarz.

„Stoimy przed problemem nadrabiania zaległości w inwestycjach” – dodał członek RPP.

W drugim kwartale wzrost inwestycji wyniósł 3,8% r/r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane