Nieckarz: Perspektywy inflacji umożliwią dalsze redukcje stóp

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-04-2005, 18:46

Korzystne perspektywy inflacji umożliwią Radzie Polityki Pieniężnej dalsze łagodzenie polityki monetarnej iRPP będzie musiała odpowiedzieć na kwietniowym posiedzeniu na pytanie o skalę i tempo redukcji stóp - uważa Stanisław Nieckarz z RPP.

Korzystne perspektywy inflacji umożliwią Radzie Polityki Pieniężnej dalsze łagodzenie polityki monetarnej iRPP będzie musiała odpowiedzieć na kwietniowym posiedzeniu na pytanie o skalę i tempo redukcji stóp - uważa Stanisław Nieckarz z RPP.

    "Obecna sytuacja oraz utrzymujące się tendencje na rynkach międzynarodowych wskazują na zasadność przyjętego dwa miesiące temu łagodnego nastawienia w polityce pieniężnej, a tym samym na konieczność następnych obniżek stóp procentowych" - powiedział PAP w czwartek Nieckarz.

    "Otwarta jest kwestia, w jakim tempie realizować rozpoczętą redukcję stóp. Nie ma kwestii, czy obniżać, tylko o ile, a to będzie rozstrzygnięte na najbliższym posiedzeniu RPP" - dodał.

    Rada na marcowym posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 50 pkt bazowych, a rynek oczekuje kolejnej redukcji na najbliższym posiedzeniu 26-27 kwietnia.

    Zdaniem Nieckarza, skala redukcji stóp będzie uzależniona od "sytuacji na międzynarodowych rynkach finansowych".

    Nieckarz nie uważa, że z następną redukcją stóp procentowych trzeba czekać do publikacji nowej projekcji inflacyjnej NBP, czyli do maja.

    "Lutowa projekcja już jest nieaktualna, bo inflacja w pierwszym kwartale jako podstawa do wyjścia do nowej projekcji była zawyżona o około 1 pkt proc. Więc następna projekcja uwzględni to zawyżenie bazy i potwierdzi dalszy spadek inflacji" - powiedział członek RPP.

    GUS podał w czwartek, że inflacja w marcu spadła do 3,4 proc. z 3,6 proc. w lutym, a średnia prognoz analityków wynosiła 3,5 proc.

    "Wzrost cen w marcu o 3,4 proc. licząc rok do roku nie jest zaskoczeniem, ale potwierdza utrzymywanie się spadkowej tendencji inflacji. Wszystko wskazuje na to, że środek celu inflacyjnego 2,5 proc. zostanie osiągnięty w czerwcu tego roku, a nie jak zakładano w I kwartale 2006 roku. Natomiast w grudniu inflacja może znaleźćsię w okolicach 1,5 proc., w dolnym przedziale celu inflacyjnego" - powiedział członek RPP.

    "Szybsze dochodzenie do niskiej inflacji wiąże się z osłabieniem dynamiki rozwoju gospodarczego, utrzymywaniem się bardzo mocnego kursu złotego, niską presją inflacyjną, a przede wszystkim wzrostem wydajności pracy przekraczającym znacznie wzrost wynagrodzeń" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Nieckarz: Perspektywy inflacji umożliwią dalsze redukcje stóp