Nieckarz: Zmiana nastawienia RPP możliwa w I kwartale

Polska Agencja Prasowa SA
05-02-2005, 17:17

Zmiana nastawienia w polityce pieniężnej na neutralne będzie możliwa w I kwartale tego roku - poinformował PAP Stanisław Nieckarz z Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Jak wyjaśnił, zmiana nastawienia na łagodne oznaczać może większe prawdopodobieństwo obniżek stóp procentowych.

Zmiana nastawienia w polityce pieniężnej na neutralne będzie możliwa w I kwartale tego roku - poinformował PAP Stanisław Nieckarz z Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Jak wyjaśnił, zmiana nastawienia na łagodne oznaczać może większe prawdopodobieństwo obniżek stóp procentowych.

    Zdaniem Nieckarza, inflacja osiągnie cel inflacyjny 2,5 proc. w grudniu, a przy utrzymaniu mocnego złotego może to nastąpić kilka miesięcy wcześniej.     

    Nieckarz uważa, że inflacja w I kwartale wyniesie w granicach 4,5-4,7 proc. z dwóch powodów: niskiej bazy statystycznej z roku poprzedniego i jednorazowego wzrostu podatków pośrednich. W grudniu 2004 roku inflacja wyniosła 4,4 proc.

    "Po I kwartale dynamika wzrostu cen zacznie spadać. W zależności od kształtowania się kursu złotego, w grudniu albo wcześniej może osiągnąć środek celu inflacyjnego, czyli 2,5 proc." - powiedział.

    Jego zdaniem tak mocny, jak obecnie, kurs złotego nie jest konieczny dla planowanej realizacji celu inflacyjnego. Jak powiedział, przewidywany spadek inflacji może wynikać z prognozowanego utrzymania dyscypliny płacowej, oczekiwań inflacyjnych i braku zawirowań na rynku paliw.

    "Jeżeli utrzyma się dyscyplina płacowa, a wszystko wskazuje, że tak, jeżeli nie będzie wzrostu oczekiwań inflacyjnych i nie będzie zaburzeń powodujących wzrost cen paliw, to wskaźnik inflacji będzie spadać. Jest kwestia tylko szybkości i skali spadku inflacji" - uważa Nieckarz.

    W jego opinii, kolejna zmiana nastawienia na łagodne nastąpi wtedy, gdy RPP będzie miała pewność spadku inflacji w kolejnych miesiącach, a w grudniu zostanie osiągnięty cel inflacyjny 2,5 proc. "Zmiana nastawienia na łagodne oznaczać może większe prawdopodobieństwo obniżek stóp procentowych" - dodał. Nie odpowiedział jednak, kiedy może to nastąpić.

    W styczniu RPP utrzymała stopy procentowe bez zmian i restrykcyjne nastawienie w polityce pieniężnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Nieckarz: Zmiana nastawienia RPP możliwa w I kwartale