Nieco lepszy klimat inwestycyjny po debacie

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 27-09-2016, 12:23

Pierwsza debata kandydatów do prezydentury Donalda Trump’a i Hilary Clinton zaowocowała spadkiem awersji do bardziej ryzykownych aktywów.

To wskazuje na to, że dla rynków w tym pierwszym telewizyjnym starciu lepiej zaprezentowała się Clinton. Kolejne dwie debaty zostały zaplanowane odpowiednio na 9 i 19 października. Na skutek wzrostu apetytu na ryzyko można było zaobserwować osłabienie jena, umocnienie meksykańskiego peso i wzrosty amerykańskich indeksów. Dzisiaj w centrum zainteresowania pozostaje wstępny odczyt wskaźnika aktywności w amerykańskim sektorze usług. Konsensus rynkowy zakłada, że indeks PMI dla usług we wrześniu uplasuje się na poziomie 51,2 pkt. wobec 51 pkt. w poprzednim okresie. Pierwszy odczyt wskaźnika PMI dla przemysłu we wrześniu był nieco słabszy, wiec w przypadku ewentualnego słabszego odczytu dla usług byłby to niepokojący sygnał z punktu widzenia tempa wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale tego roku. Poznamy także indeks nastrojów amerykańskich konsumentów.

Po bardzo słabych piątkowych danych z Kanady odnośnie sprzedaży detalicznej i inflacji inwestorzy z uwagą śledzili wieczorne wystąpienie szefa Banku Kanady. Poloz starał się nie odnosić do kwestii polityki monetarnej i nie wspomniał o możliwym cięciu stop procentowych, co przełożyło się chwilowo pozytywnie na notowania CADa. Jeśli chodzi o indeks dolarowy, to notowania pozostają względnie stabilne. Rynki mogła zaskoczyć wczorajsza wypowiedź Kaplana z Fed, który wsparł obóz jastrzębi stwierdzając, że nie miał nic przeciwko podwyżce stóp procentowych na  wrześniowym posiedzeniu. Jego zdaniem niepokoić powinny nierównowagi płynące z niskich stóp procentowych. W jastrzębim tonie wypowiadał się także Lacker. Szef oddziału Fed w Richmond stwierdził, że widzi solidne podstawy do wzrostu kosztu pieniądza jeszcze w grudniu zwracając uwagę na presję płacową, która powinna przyczynić się do szybszego odbicia cen. Z kolei gołębi Kashkari koncentrował się na ryzykach związanych ze zbyt niską inflacją. Powyższe wypowiedzi nie miały większego wpływu na notowania dolara amerykańskiego, podobnie jak i wypowiedzi Mario Draghi’ego przed Parlamentem Europejskim na euro. Zdaniem szefa EBC akomodacyjna polityka pieniężna powinna zostać utrzymana w sytuacji niepewności gospodarczej i słabego ożywienia w strefie euro. Rynki nie dowiedziały się jednak nic więcej ponadto to, co Draghi sygnalizował wcześniej, dlatego też status quo na eurodolarze został utrzymany. Głowna para walutowa w dniu wczorajszym kontynuowała wzrosty nieco powyżej poziomu 1,1270, jednak w dalszym ciągu EURUSD utrzymuje się poniżej linii poprowadzonej po ostatnich maksimach lokalnych, która wyznacza najbliższy opór w rejonie 1,1290. 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

EURJPY

Notowaniom EURJPY nie udało się wyjść powyżej istotnej strefy oporu w rejonie 113,50/60, gdzie przebiegały ostatnie maksima lokalne oraz 38,2% zniesienia Fibo całości impulsu spadkowego zapoczątkowanego 14.IX.2016 r. We wspomnianej strefie znajduje się także 200-okresowa średnia EMA w skali H1, która w ostatnim czasie dobrze działała jako opór. Aktualnie notowania handlowane są także poniżej 50- i 100-okresowej średniej EMA, co sprzyja dalszym spadkom na tej parze. Najbliższe wsparcie znajduje się w rejonie 112,50 jenów za euro. 

AUDUSD

AUDUSD kontynuuje wzrosty. Notowania utrzymują się powyżej linii trendu, co wspiera stronę popytową na tej parze. Aktualnie AUDUSD handlowany jest powyżej istotnych średnich EMA 50-, 100- i 200-okresowej w skali H4, co dodatkowo wspiera AUDa względem USD. Najbliższą strefę wsparcia wyznaczają okolice 0,7600/10, gdzie powinniśmy obserwować aktywność kupujących AUDa. Techniczny obraz rynku wspiera dalsze wzrosty na tej parze w okolice 0,7730/55.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska,Noble Securities S.A.

Polecane