Nieczysta zagrywka brokerów

opublikowano: 12-09-2018, 22:00

TRZY PYTANIA DO RAFAŁA ZAORSKIEGO, PREZESA FUNDACJI TRADING JAM

1. Dlaczego powstają serwisy społecznościwe dla inwestorów?

Brokerzy coraz chętniej budują serwisy społecznościowe obok swoich platform inwestycyjnych, bo jest to obecnie bardzo modne, ale przede wszystkim bardzo opłacalne. Dlaczego? Zarabiają na prowizji od obrotu i spreadzie, czyli różnicy pomiędzy kursem (ceną) kupna a sprzedaży aktywów, np. walut i akcji. W interesie pośrednika, którym jest broker, leży przyciąganie do swojego biznesu jak najwięcej inwestorów, a następnie przekonanie ich do zrobienia jak największej liczby transakcji. W tym celu wykorzystują mechanizm, który sprawdza się na Facebooku czy Instragramie — użytkownicy obserwują się nawzajem, inspirująi kopiują. To ostatnie to słowo klucz do sukcesu brokerów.

2. Dlaczego kopiowanie jest tak bardzo ważne z perspektywy brokera?

95 proc. inwestorów traci swój kapitał. Jednak im więcej transakcji zrobią, tym większe prawdopodobieństwo przegranej. Chęć szybkiego zysku budzi apetyt początkujących traderów. Kierują się strategią: skoro komuś się udało, to mnie również musi się udać, dlatego naśladują czyjś styl gry. Za którymś razem w końcu uda się im wygrać — to statystyka. Brokerzy wykorzystali trend kopiowania do stworzenia nowego modelu biznesowego. Dostarczając najpopularniejszymosobom ze środowiska narzędzi do zarabiania na swojej sławie, pozyskują w ten sposób influencerów. Co ważne — kopiowanie nie daje przewagi inwestorom, a tylko napędza obroty i zyski brokerom.

3. Tyle „dobrych” strategii, ilu trendsetterów wśród traderów…

Dokładnie tak. Dzięki temu powstaje więcej sprzecznych ze sobą koncepcji gry. Robi się informacyjny młyn, w którym łatwo się pogubić. Co więcej — dziś nie wiemy, czy gramy z botem czy człowiekiem. Niektórzy brokerzy coraz częściej wpuszczają na swoje platformy inwestycyjne sztuczną inteligencję, aby jeszcze bardziej napędzała im obroty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy