Czytasz dzięki

Niedługo przetarg na dokumentację techniczną lotniska w Białymstoku

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-08-2005, 13:23

Jeszcze w tym tygodniu zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej modernizacji lotniska na Krywlanach w Białymstoku; dzięki tej modernizacji na Krywlanach będą mogły lądować małe samoloty pasażerskie - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej marszałek Podlasia Janusz Krzyżewski.

Jeszcze w tym tygodniu zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej modernizacji lotniska na Krywlanach w Białymstoku; dzięki tej modernizacji na Krywlanach będą mogły lądować małe samoloty pasażerskie - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej marszałek Podlasia Janusz Krzyżewski.

    Samorząd wojewódzki będzie głównym inwestorem przebudowy lotniska, obecnie wykorzystywanego przez samoloty sportowe oraz śmigłowce pogotowia ratunkowego i Straży Granicznej. W miniony piątek prezydent Białegostoku wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, co otwiera drogę do rozpoczęcia inwestycji.

    Na wykonanie dokumentacji technicznej w budżecie województwa podlaskiego zarezerwowane są pieniądze, które powinny być wykorzystane jeszcze w tym roku. Krzyżewski jest przekonany, że na wiosnę przyszłego roku na Krywlanach rozpoczną się prace budowlane.

    Chodzi o przebudowę pasa startowego, by miał on 1,3 tys. metrów długości, budowę ogrodzenia, urządzeń radiotechnicznych i niezbędnych budynków. Ma to kosztować ok. 20 mln zł.

    Krzyżewski powiedział, że taki port lotniczy zaspokoi "na lata" potrzeby metropolii białostockiej, bo będą mogły tam lądować samoloty pasażerskie do 50 osób. Podkreślił, że tej wielkości lotniska wystarczają na potrzeby stolic europejskich regionów, a jako przykłady podał Bolzano we Włoszech, z którym województwo podlaskie współpracuje.

    Marszałek Podlasia podkreślił, że posiadanie portu lotniczego, to jeden z ważnych warunków uznania Białegostoku za metropolię, co otworzyłoby mu drogę do skorzystania ze specjalnych programów operacyjnych na rozwój. Wymienił kwotę 1 mld euro w latach 2007-2013.

    Krzyżewski dodał też, że o inwestycji na Krywlanach nie należy mówić jako o rozwiązaniu tymczasowym (bo dotąd upowszechniana była koncepcja, że regionalny port lotniczy powstanie w przyszłości w innym miejscu, a najczęstszą wymienianą lokalizacją były Topolany).

    "Zarząd województwa podjął decyzję o budowie regionalnego portu lotniczego w Krywlanach" - powiedział dziennikarzom. Pytany o sposób finansowania tej inwestycji, jako źródła wymienił kontrakt wojewódzki na przyszły rok, budżet województwa podlaskiego oraz inwestorów zagranicznych.

    Dodał, że w pierwszych latach działania port lotniczy będzie mógł skorzystać ze wsparcia funduszy unijnych na działalność, bo inwestycja nie będzie wtedy się jeszcze bilansować.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane