Niedobór chipów uderzył w kwartalne zyski Hyundaia

ARŻ, Reuters
opublikowano: 26-10-2021, 10:01

Zyski południowokoreańskiego koncernu motoryzacyjnego Hyundai za trzeci kwartał roku nie spełniły we wtorek oczekiwań analityków. Negatywny wpływ na wyniki finansowe firmy miał globalny niedobór chipów, który wstrzymuje produkcję samochodów, pisze Reuters.

Hyundai, który wraz z filią Kią jest jednym z 10 największych producentów samochodów na świecie pod względem sprzedaży, odnotował w okresie od lipca do września zysk netto w wysokości 1,3 bln wonów (1,10 mld USD).

Zysk okazał się niższy od średniej prognozy analityków ankietowanych przez Refinitiv wynoszącej 1,4 bln wonów.

„Hyundai Motor spodziewa się, że roczny wzrost sprzedaży może spowolnić do końca 2021 roku z powodu niekorzystnych warunków biznesowych spowodowanych niestabilną podażą chipów“ - poinformował Hyundai w oświadczeniu.

”Niedobór chipów prawdopodobnie utrzyma się w czwartym kwartale, ale warunki podaży częściowo poprawią się w czwartym kwartale w porównaniu z trzecim” - dodał wiceprezes Hyundaia Seo Gang Hyun.

W tym miesiącu globalny dyrektor operacyjny, Jose Munoz, zapowiedział, że Hyundai zamierza zacząć produkować własne półprzewodniki, aby zmniejszyć zależność od zewnętrznych dostawców.

Firma poinformowała, że ​​w związku z niepewnym otoczeniem rynkowym obniżyła tegoroczne wydatki inwestycyjne o ponad 10 proc. do 8 bln wonów. Hyundai oczekuje, że jego marża wyniesie od 4,5 do 5,5 proc. Wcześniej spodziewano się przedziału od 4 do 5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane