Niedobrze być zbyt dobrym w największym polskim banku

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 17-01-2007, 00:00

Giełda Jacek Obłękowski, wiceprezes PKO BP, cierpi na klęskę urodzaju. Chce go wiele instytucji, ale rada banku nie chce go wypuścić.

Jacek Obłękowski stał się bardzo cenny dla PKO BP

Giełda Jacek Obłękowski, wiceprezes PKO BP, cierpi na klęskę urodzaju. Chce go wiele instytucji, ale rada banku nie chce go wypuścić.

Gdyby nie liczne wakaty w zarządzie PKO BP, rada nadzorcza największego banku w Polsce przychylniej patrzyłaby na odejście Jacka Obłękowskiego, wiceprezesa odpowiedzialnego za pion detaliczny.

Specjalna misja

Po odejściu przed świętami dwóch wiceprezesów, przejściu p. o. prezesa Sławomira Skrzypka na stanowisko prezesa NBP i braku od kilku miesięcy prezesa w zarządzie PKO BP jest kilka wakatów.

Dlatego Marek Głuchowski, szef rady nadzorczej banku, chce Jacka Obłękowskiego zatrzymać przynajmniej do czasu zbudowania pełnego, silnego zarządu w nowym składzie — mówi nasz rozmówca zbliżony do władz spółki.

Marek Głuchowski, który wraz z odejściem p. o. prezesa sam musiał objąć tę funkcję, niechętnie komentuje zmiany w zarządzie.

— Z tego, co wiem, Jacek Obłękowski nie złożył dymisji — mówi Marek Głuchowski.

Ale nie zaprzecza, że ze specjalną misją wysłał do Obłękowskiego samego Kazimierza Marcinkiewicza, obecnie doradcę prezesa PKO BP.

— Chciałbym zatrzymać Jacka Obłękowskiego w zarządzie — kwituje Marek Głuchowski.

To, co jest wielkim atutem Obłękowskiego, może mu więc stanąć na przeszkodzie w drodze do dalszej kariery. Od 2002 r. zarządza bankowością detaliczną PKO BP. Wyhamował spadek udziału banku w rynku detalicznym, a w wielu obszarach obsługi klientów indywidualnych udało mu się zwiększyć udział. Część detaliczna stanowi jednak około 60 proc. całości biznesu PKO BP, więc znalezienie równie skutecznego zastępcy może być niemałym problemem.

Polowanie na fachowca

Udało nam się ustalić, że o zatrudnieniu Obłękowskiego dyskutowano m.in. w Getin Holdingu. Rada nadzorcza rozważała jego kandydaturę na stanowisko wiceprezesa Getin Banku. Zająłby się tym samym co w PKO BP, może z wyłączeniem bankowości hipotecznej, którą kieruje Łukasz Bald. Ale karty, kredyty gotówkowe i ratalne, depozyty i rozwój wielu innych produktów byłyby pod jego opieką. Getin zawiesił plany do czasu wyjaśnienia sytuacji wiceprezesa PKO BP.

Interesują się nim też instytucje finansowe, które dopiero chcą otworzyć bank w Polsce. Na przykład Allianz, który przygotowuje się do złożenia wniosku o licencję.

— Skompletowanie zarządu, biznesplan, kapitały są częściami wniosku o licencję bankową, nad czym właśnie pracujemy — kwituje Paweł Dangel, prezes Allianza.

Nie chce komentować żadnych kandydatur. Ale bank ubezpieczyciela ma wykorzystać bazę danych Allianza w bankowości detalicznej. Ze swoim doświadczeniem Jacek Obłękowski byłby więc wsparciem Pawła Millera, który ma stanąć na czele spółki.

— Jacek Obłękowski ma też propozycje spoza sektora, zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Bankowość detaliczną chcą zaoferować duże zagraniczne banki jeszcze nieobecne w Polsce oraz instytucje niebankowe. Także fundusze typu private equity są zainteresowane bankami w Polsce —mówi nasz informator.

Rynek spekuluje np. o wejściu do nas brytyjskiego Lloyds’a. Po sprzedaży w ubiegłym roku Dominetu uwolniony kapitał ma fundusz Merrill Lynch, stanowczo jednak odmawia komentarza.

Kosztowny brak refleksu

Paradoksalnie, gdyby Jacek Obłękowski dogadał się z przewodniczącym rady przed świętami, łatwiej byłoby mu odejść.

— Sławomir Skrzypek (wówczas p. o. prezes PKO BP — przyp. red.) nie chciał mu blokować drogi ku karierze —mówi dyplomatycznie jeden z naszych rozmówców zbliżony do władz PKO BP.

Chciał nawet ograniczyć władzę szefa detalu. Zamierzał — wzorem Pekao — powierzyć prowadzenie tego biznesu dwóm wiceprezesom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane