Niedzielski: materializuje się czarny scenariusz, jeśli chodzi o tempo rozwoju pandemii

  • PAP
opublikowano: 11-03-2021, 14:25

Materializuje się czarny scenariusz, jeśli chodzi o tempo rozwoju pandemii; rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem i hospitalizowanych z powodu Covid-19 - powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

"Materializuje się czarny scenariusz, jeśli chodzi o tempo rozwoju pandemii. Wynik na poziomie 21 tys. nowych przypadków to przyrost w perspektywie tygodnia o blisko 6 tys. przypadków i to jest dynamika powyżej 30 proc.(…) Obserwujemy przyspieszenie i przyrost dziennych zachorowań" – powiedział szef resortu zdrowia na konferencji prasowej.

Adam Niedzielski fot. Andrzej Hulimka / Forum
Adam Niedzielski fot. Andrzej Hulimka / Forum

Resort podał w czwartek, że badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 21 045 osób. Tydzień temu – 4 marca – było 15 250 nowych przypadków.

Niedzielski poinformował, że "średnia dzienna zachorowań z ostatnich siedmiu dni, przekroczyła poziom 14 tys.". "To jest ponad 27 proc. więcej niż było tydzień temu, wtedy średnia ta wynosiła 11 tys." – podał szef MZ.

"Zderzenie tych liczb pokazuje, że mało, iż mamy do czynienia z bardzo dynamicznym tempem rozwoju pandemii, to jest to trend trwały" – zaznaczył minister.

Trend ten - jak wskazał - znajduje przełożenie, na obłożenie szpitalnych łóżek, przeznaczonych dla pacjentów covidowych.

MZ podało w czwartek, że w szpitalach przebywa 18 686 chorych z Covid-19; pod respiratorami jest 1929 pacjentów. Tydzień temu, 4 marca, MZ podało, że w szpitalach przebywało 15 992 pacjentów. Dwa tygodnie temu, 25 lutego, informowano, że hospitalizowanych było 13 818 osób.

"W tym tygodniu mieliśmy przyrost obłożenia łóżek o ponad 2,5 tys. Podczas, gdy tydzień temu było to dwa tysiące” – wskazał Niedzielski. „Jesteśmy w takiej sytuacji, że nasza infrastruktura dedykowana walce z Covidem (…) jest zajęta w blisko 70 proc." – dodał.

Łącznie od 4 marca, gdy wykryto pierwszy przypadek zakażenia w Polsce, potwierdzono je u 1 849 424 osób, z których 46 373 zmarły.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane