Niedźwiedzie ruszyły do ataku

Roman Przasnyski
opublikowano: 29-11-2010, 00:00

Strach przed kłopotami finansowymi części państw naszego kontynentu jest coraz większy. Co gorsza, trudno oprzeć się wrażeniu, że płynie on z najwyższych szczebli europejskich władz. Po skutecznym nakłonieniu Irlandii do skorzystania ze wsparcia, przychodzi czas na podobne naciski na Portugalię. Takie posunięcia zaostrzają obawy, zamiast je łagodzić. Sytuacji nie poprawiają pojawiające się przy tej okazji wypowiedzi, często ze sobą sprzeczne. Po tym, jak w czwartek prezes Bundesbanku i członek Rady Europejskiego Banku Centralnego Axel Weber nie wykluczył możliwości zwiększenia pakietu stabilizacyjnego, w piątek minister finansów Niemiec odrzucił taką możliwość. A oliwy do ognia dolał prezes Deutsche Banku, wzywając do obrony wspólnej waluty.

W takiej atmosferze reakcja inwestorów mogła być tylko jedna. Przystąpili oni do wyprzedaży akcji, a na rynku walutowym doszło do małej paniki. Jednym z najmocniej poszkodowanych okazał się złoty, do spółki z forintem. Obie waluty traciły po ponad 2 proc. Na rynku międzybankowym za dolara i franka trzeba było płacić po ponad 3 zł, a kurs euro skoczył do powyżej 4 zł.

Na warszawskiej giełdzie nie było wcale lepiej. Pierwsze minuty handlu nie wskazywały jeszcze na głębszą przecenę. Indeks największych spółek tracił na otwarciu 0,7 proc. Po godzinie zniżka była już dwukrotnie większa, a w południe przekroczyła 2 proc. WIG20 znalazł się niebezpiecznie blisko 2600 punktów. Do jej przełamania brakowało zaledwie siedmiu punktów. To zagrożenie zmobilizowało byki, jednak nie były one w stanie zwojować zbyt wiele, poza małym odbiciem.

Z grona blue chipów przed przeceną zdołały się uchronić jedynie akcje CEZ. Spadkowiczom przewodziły papiery banków. Walory Pekao szły w dół o ponad 3 proc., sekundowały im papiery PKO i PZU, taniejące o 2,9 proc. Sięgające 2 proc. spadki wielu innych spółek nie robiły wielkiego wrażenia. Jedynym pocieszeniem były w tej sytuacji niezbyt wielkie obroty.

Na głównych giełdach europejskich skala spadków nie była zbyt duża. Indeksy w Paryżu i Frankfurcie traciły po nieco ponad 1 proc., a londyński FTSE spadał o 0,5 proc. Liderem strat był Budapeszt, gdzie indeks spadał o 4 proc. Po ponad 2 proc. w dół szły wskaźniki w Madrycie i Istambule.

Pod koniec dnia sytuacja wyraźnie się poprawiła. Pojawiły się niepotwierdzone informacje, że EBC dokonał interwencyjnego skupu irlandzkich i portugalskich obligacji i okazało się, że Amerykanie niezbyt przejęli się europejskim zamieszaniem. Indeksy na Wall Street traciły po rozpoczęciu handlu nieco ponad 0,5 proc.

WIG20 zakończył sesję spadkiem o 0,95 proc., WIG zniżkował o 0,82 proc., mWIG40 o 0,68 proc., a wskaźnik najmniejszych spółek o 0,38 proc. Obroty wyniosły 1,6 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Roman Przasnyski

Polecane