Nieformalny piątek – część pierwsza

  • Jacek Środa
opublikowano: 09-04-2014, 07:30

Istotnym elementem reguł ubioru w pracy bywa „nieformalny piątek” (casual Friday, dress-down Friday, casual day).

Marta Klubowicz i Kevin Aiston czytają słówko na dziś >>

W niektórych organizacjach zasady ubioru w nieformalne piątki są swobodne, np. dopuszczalne będą dżinsy i tenisówki, zaś w innych firmach oczekiwać się będzie od pracowników stroju „business casual”. Na dobrodziejstwa nieformalnych piątków nie powinny liczyć osoby, które zajmują się bezpośrednią obsługą klienta.

Gdzie powstał pomysł nieformalnych piątków? Na Hawajach, w latach 60-tych ubiegłego wieku. Zrzeszenie producentów hawajskich koszul (Hawaiian shirt; aloha shirt) rozpoczęło kampanię promocyjną „Operation Liberation” (Operacja Oswobodzenie). W jej ramach każdemu hawajskiemu parlamentarzyście darowano po dwie śliczne koszule. Celem kampanii była zwyżka sprzedaży – w efekcie wymuszenia na pracodawcach zgody na mniej formalne stroje pracowników. Wysuwano argumenty przewiewności – zwłaszcza w upalnych miesiącach letnich. Ustawodawca ugiął się i oświadczył:
„the male population should return to 'aloha attire' during the summer months for the sake of comfort and in support of the garment industry
(=przemysł odzieżowy).”

Oświadczenie niezbyt pomogło, skoro dwa lata później zrzeszenie rozpoczęło kolejną kampanię: Aloha Friday. Przekonywano pracodawców, by zezwolili pracownikom na mniej formalny strój (najlepiej na hawajskie koszule) we wszystkie piątki lata. Udało się – „Aloha Friday” wszedł do korporacyjnych kalendarzy w 1966 r. Dziś „aloha shirt" jest na Hawajach akceptowalnym strojem służbowym przez cały tydzień roboczy.

(Co w języku rdzennych mieszkańców Hawajów oznacza „aloha”? To najpopularniejsze hawajskie słówko. Podobne jest do polskiego „cześć” – może funkcjonować zarówno jako powitanie, jak i pożegnanie. Oznacza też miłość, zakochanie lub „wszystkiego najlepszego”).

Hawajskie piątki przedostały się do Kalifornii. Stamtąd rozpoczęły swój triumfalny pochód przez USA, by wreszcie trafić do Europy i w latach 90-tych ubiegłego wieku rozpowszechnić się pod nazwą „casual Friday” (=nieformalny piątek).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Środa - Kierownik Kancelarii Środa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy