Niekonwencjonalnie dla organizmu

Marek Meissner
opublikowano: 25-10-2018, 22:00

Zabiegi lecznicze i terapeutyczne, np. bardzo popularne masaże w spa, tlenoterapia, aromaterapia i floating, przywracają dobre samopoczucie, uspokajają, energetyzują i często przyczyniają się do szybkiego powrotu do zdrowia po jesiennych chorobach.

Zabiegi proponowane w centrach aromaterapii czy tlenoterapii wspomagają regenerację organizmu i likwidują stałe uczucie zmęczenia i podenerwowania. Na czym właściwie polegają?

Zobacz więcej

Fot. Fotolia

Floating

Terapia popularna w USA i Europie Zachodniej dopiero zdobywa Polskę. Poddający się floatingowi zostaje umieszczony w komorze wypełnionej solą epsom o dokładnie wymierzonej temperaturze. Sól epsom to roztwór siarczanu magnezu. Jest tak zbilansowany, by osoba w nim zanurzona mogła swobodnie unosić się na powierzchni. Jest przy tym odcinana od jakichkolwiek bodźców — słuchowych, wzrokowych i zapachowych, komory są bowiem ciemne i wygłuszane. Przebywający w komorze odpoczywa. Występuje faza głębokiego relaksu z rozluźnieniem mięśni i odpoczynkiem mózgu. Utleniany jest hormon stresu — kortyzol, usuwany kwas mlekowy. Następuje produkcja serotoniny i endorfin, co oznacza, że znika uczucie napięcia i niepokoju, pojawia się spokój, następuje wyciszenie. U osób, które stale stosują floating, występuje też faza medytacji, zaś godzina w takim stanie może zastąpić do sześciu godzin fizjologicznego snu. Z drugiej strony, sól epsom działa m.in. przeciwzapalnie, antybakteryjnie, przeciwwirusowo i antyłojotokowo. Floating poza wyciszeniem stanowi uzupełniającą terapię w bólach kręgosłupa, bólach napięciowych, stanach lękowych, bezsenności, nadciśnieniu, artretyzmie i reumatyzmie oraz przy leczeniu stanów zwyrodnieniowych kolan, barków i kręgosłupa.

Tlenoterapia

To zabieg, w trakcie którego pacjent znajduje się w specjalnej komorze hiperbarycznej, czyli ciśnieniowej. Jest ono zwiększone o około 50 proc. w stosunku do ciśnienia atmosferycznego. Dzięki temu tlen łatwiej przenika do organizmu. Trafia do układu limfatycznego, osocza czy nawet płynu mózgowo-rdzeniowego i wszystkich komórek ciała. Ponieważ poziom tlenu w komorze jest bardzo wysoki, jego ilość we krwi rośnie bardzo szybko, często nawet 12-krotnie. Oznacza to bardzo szybko postępującą regenerację tkanek ciała, m.in włókien nerwowych czy naczyń krwionośnych. Tak wielka dawka tlenu działa też zabójczo na bakterie i wirusy, stymulując niejako przy okazji układ immunologiczny. Tlenoterapia, stosowana przy leczeniu oparzeń, odmrożeń czy urazów mięśniowo-szkieletowych, obecnie stała się także istotną terapią estetyczną. Silnie bowiem dotlenia, przyspiesza wydalanie toksyn, poprawiając kondycję skóry i opóźniając starzenie.

Spa

Poza standardową ofertą, m.in. masażami różnych typów (np. gorącymi kamieniami), centra spa często proponują zabiegi, które mają stanowić o wyjątkowości konkretnej firmy. Określane zazwyczaj mianem „rytuałów” są opisywane niejednokrotnie w sposób wręcz poetycki. Są droższe i dłuższe niż zabiegi standardowe. Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z nich warto jednak odcedzić marketingowy opis i dowiedzieć się, co tak naprawdę oznaczają. I tak peeling ciała niezależnie od tego, w jakie opisy go ubrać, musi być dostosowany do typu skóry. Delikatna bardzo dobrze zniesie peeling cukrowy, ale orzechami (czyli drobno zmiażdżonymi łupinami orzechów) — już nie. Także peeling solny sprawdzi się tylko przy nieco grubszej skórze. Podobnie jest z okładaniem ciała różnymi substancjami, zwykle w postaci balsamów.

Aby balsam się zaabsorbował, klient spa jest zazwyczaj owijany folią lub plastikiem. Nie wszyscy dobrze znoszą takie owijanie „na mumię” i może to spowodować reakcje nerwicowe — z hiperwentylacją włącznie. Hydroterapia i chromoterapia to z kolei masaże wodne w specjalnie przystosowanej wannie z systemem służącym stymulacji układu limfatycznego. W ich trakcie odbywa się sesja leczenia światłem w różnych kolorach, co ma działać wyciszająco i uspokajająco. Podobnie jest z masażami. Warto je zamówić, jeśli naprawdę odznaczają się specjalnymi cechami, bo nałożenie „specjalnego balsamu” może po prostu oznaczać jego wklepanie przez kosmetyczkę. Warto też zwrócić uwagę na zabiegi bioenergoterapeutyczne — niewiele centrów spa wie, jak je wykonywać i ma kadrę odpowiednio przeszkoloną w tym zakresie. Zwykle centra spa posiadają 1-2 specjalności, z których są znane wśród klientów. Jeśli mają one pozytywne opinie — a w dobie internetu można to łatwo sprawdzić — wówczas warto je zamówić.

Aromaterapia

To terapia znana od starożytności. Olejki eteryczne z kwiatów, korzeni i łodyg roślin są w aromaterapii stosowane do masaży, kąpieli, inhalacji, kompresów, rozpylania oraz jako składnik naturalnych kosmetyków. Na rynku jest dostępnych około 300 olejków eterycznych, jednak do aromaterapii stosuje się od 30 do 50 w zależności od tego, czy jest ona lecznicza czy wspomagająca. Olejki stosowane są najczęściej do masaży, w których zwykle używa się tych z jojoby, migdałowych i oleju z pestek winogron jako nośnika, do kąpieli aromaterapeutycznej (2-3 typy olejków zależnie od tego, czy ma ona spełniać funkcję energetyzującą, rozprężającą czy tonizującą) oraz do inhalacji, czyli wdychania aromatów olejków eterycznych. Ten ostatni zabieg może mieć znaczenie lecznicze i być stosowany np. przy chorobach zatok, nawracających przeziębieniach, stanach zmęczenia czy podenerwowania. Podobnie stosowane są kompresy, choć zwykle ich działanie sprowadza się do nawilżenia i oczyszczenia skóry.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Meissner

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu