Niektóre fundusze wygrywają z rynkiem na dobre i złe

Anna Borys
opublikowano: 05-01-2009, 14:13

W czasie hossy zarządzający tłumaczyli się, że nie mogą dogonić rynku z powodu pewnej ilości gotówki w portfelach inwestycyjnych. Trzyma się ją w razie ewentualnych umorzeń. Obiecywali, że ten cel bez problemu osiągną w czasie bessy...

Rzeczywiście, przy minimalnym zaangażowaniu w akcje i silnych spadkach na giełdzie, większości funduszy udało się wyprzedzić rynek. Tylko czy to satysfakcjonuje klientów? Raczej nie. Są jednak produkty, którym udaje się wyprzedzić indeksy niezależnie od sytuacji na warszawskim parkiecie.

Od początku 2007 r. GPW straciła 47,71 proc. Średnia z grupy funduszy akcji krajowych w tym okresie jest nieco słabsza, bo wynosi -48,33 proc. Warto jednak podkreślić, że różnica między najlepszym i najsłabszym produktem wyniosła niebagatelne -30,90 proc. Zdecydowanie z rynkiem wygrywa Legg Mason Akcji. Jego klienci od początku 2007 r. stracili 33,19 proc. Tuż za nim uplasował się Noble Fund Akcji z wynikiem 34,01 proc. Podium zamyka Skarbiec-Akcja. Wartość jego jednostki inwestycyjnej spadła w ciągu ostatnich dwóch lat o 37,09 proc.

Gorsze humory mają klienci produktów, które nie dogoniły swoich benchmarków. Najsłabiej zachowywał się DWS Top 25 Małych Spółek, który w ostatnich 24 miesiącach wypracował stopę zwrotu na poziomie – 64,09 proc. To słabiej niż zachowywał się mWIG40 (-59,41 proc.) i sWIG80 (-47,89 proc.). Fundusz nawet ustalił sobie swój własny indeks, który uznaje jako benchmark – DWS-MS starcił w tym okresie 55,99 proc. Powodów do zadowolenia brakuje także właścicielom jednostek inwestycyjnych Pioneera Średnich Spółek Rynku Polskiego (-61,62 proc.) i Pioneera MiŚ Spółek Rynku Polskiego (61,30 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Niektóre fundusze wygrywają z rynkiem na dobre i złe