Czytasz dzięki

Niemal 36 tys. japońskich firm już zamknęło działalność

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 23-09-2020, 12:17

Tokyo Shoko Research szacuje, że w tym roku, głównie z powodu skutków pandemii koronawirusa już prawie 36 tys. japońskich firm zdecydowało się na zaprzestanie działalności. To ogromny wzrost względem poprzedniego roku co wskazuje na głębokość kryzysu jaki stał się udziałem trzeciej pod względem wielkości gospodarki na świecie, informuje Reuters.

Prognoza think tanku zakłada, że do końca 2020 r. łączna liczba firm zamykających biznes bez przechodzenia przez procedury upadłościowe może przekroczyć poziom 53 tys. Byłby to najwyższy wynik od 2000 r. odkąd tego typu dane są archiwizowane.

Zobacz więcej

Japonia, flaga

Bloomberg

Raport TSR wskazuje, że liczba firm, które zaprzestały działalności (35 816) od stycznia do sierpnia była o 23,9 proc. wyższa niż w tym samym okresie poprzedniego roku. To stanowił około 1 proc. z 3,58 mln firm w Japonii.

Około 31 proc. stanowiły firmy z sektora usług. Drugie z wynikiem na poziomie 18 proc. były firmy budowlane, a trzecie miejsce w tym zestawieniu przypadło detalistom – 13 proc. 

TSR podkreślił, że wiele firm walczy o przetrwanie nie z powodu kryzysu finansowego, ale malejących perspektyw wzrostu popytu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane