Niemcy: 101-latka pierwszą zaszczepioną przeciwko Covid-19

PAP
opublikowano: 27-12-2020, 14:03

Kampania szczepień przeciwko Covid-19 w Berlinie rozpoczęła się w niedziele rano w domu opieki na południu miasta. 101-letnia Gertrud Haase była pierwszą osobą zaszczepioną w stolicy. W Berlinie 60 mobilnych zespołów ma szczepić seniorów - podał portal rbb24.

W niedzielę rano w domu opieki Agaplesion Bethanien Sophienhaus na południu Berlina rozpoczęła się kampania szczepień przeciwko Covid-19 w stolicy Niemiec. 101-letnia Gertrud Haase była pierwszą osobą w Berlinie zaszczepioną przeciwko Covid-19. Po niej zaszczepiono jeszcze dwóch seniorów. Według urzędu zdrowia, Berlin otrzymał na początek 9750 dawek szczepionki.

Priorytetem są szczepienia mieszkańców domów opieki w całym Berlinie, którzy są uważani za szczególnie narażoną grupę. W tym celu utworzono 60 mobilnych zespołów szczepień. Jeżdżą do domów opieki w całym mieście. W przyszłości planowanych jest 50 szczepień dziennie dla każdego zespołu.

Równolegle szczepieni są pracownicy domów opieki. Największy z sześciu ośrodków szczepień w Berlinie, z 80 stanowiskami szczepień zostanie uruchomiony w niedzielę o godzinie 14:00. Powstał w hali widowiskowej w dzielnicy Treptow, gdzie zwykle odbywają się koncerty.

Według Berlińskiego Stowarzyszenia Lekarzy, w stolicy do 30 grudnia dyżurować ma 90 lekarzy w mobilnych zespołach szczepień oraz w centrum szczepień Treptow. Następnie szczepienia zostaną rozszerzone. Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie i w jakiej kolejności rozpocznie się działalność pozostałych pięciu ośrodków szczepień.

Możliwości są początkowo ograniczone ilością dostępnej szczepionki. Według administracji zdrowia szczepionka jest wprowadzana stopniowo. W nowym roku będą szczepieni berlińczycy powyżej 80 roku życia, którzy nie mieszkają w domach opieki.

W Berlinie ponad 50 procent wszystkich zgonów spowodowanych koronawirusem jest wynikiem infekcji w domu opieki.

W sobotę w ośrodku dla seniorów w Halberstadt w Saksonii-Anhalt została zaszczepiona 101-letnia Edith Kwoizalla, a po niej około 40 innych pensjonariuszy. Zaszczepiono również 10 pielęgniarek.

Rozpoczęcie ogólnounijnej kampanii szczepień wyznaczono na niedzielę. Administrator domu spokojnej starości Tobias Krueger nie chciał jednak czekać. "Każdy dzień czekania, to o jeden dzień za dużo".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane