Niemcy akceptują, że unijna konstytucja musi ulec zmianie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-05-2006, 20:29

Szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier powiedział w sobotę, że należy uszanować to, że Francuzi i Holendrzy nie mogą po raz drugi ratyfikować tego samego traktatu konstytucyjnego. Przyznał tym samym po raz pierwszy, że wprowadzenie zmian do konstytucji unijnej będzie konieczne.

Szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier powiedział w sobotę, że należy uszanować to, że Francuzi i Holendrzy nie mogą po raz drugi ratyfikować tego samego traktatu konstytucyjnego. Przyznał tym samym po raz pierwszy, że wprowadzenie zmian do konstytucji unijnej będzie konieczne.

"Nawet jeśli są ludzie, którzy jak Valery Giscard d'Estaign (były premier Francji, współautor konstytucji - PAP) są innego zdania, to musimy uszanować naszych przyjaciół Francuzów i Holendrów, którzy mówią, że nie mogą decydować po raz drugi na temat tego samego tekstu" - powiedział Steinmeier na spotkaniu szefów dyplomacji państw UE w podwiedeńskim klasztorze Klosterneuburg.

PAP dotarła do tekstu jego wystąpienia.

Dotychczas Niemcy wykluczały jakiekolwiek renegocjacje, czy zmiany traktatu konstytucyjnego. Przyznając, że wprowadzenie zmian będzie jednak potrzebne, Steinmeier podkreślił, że dla Niemiec bardzo ważne jest "zachowanie podstawowej zawartości traktatu". "To zawartość, a nie etykietka traktatu ma dla Niemiec znaczenie" - powiedział.

"Dlatego będziemy musieli być bardzo kreatywni i nawigować pomiędzy tymi dwoma przeciwnościami", czyli z jednej strony świadomością, że traktat musi ulec zmianie, a z drugiej - potrzebą zachowania jak najwięcej z jego zawartości - mówił o dalszych pracach nad konstytucją Steinmeier.

Szef niemieckiej dyplomacji przychylił się do propozycji, by na szczycie w czerwcu przywódcy unijni o rok (do czerwca 2007 roku) formalnie przedłużyli tzw. "okres refleksji" nad unijną konstytucją.

"Niemożliwe jest teraz znalezienie rozwiązania, więc proponujemy przedłużyć okres refleksji nawet do lata 2007 roku. To najwcześniejszy możliwy moment na znalezienie rozwiązania" - powiedział w imieniu Niemiec na spotkaniu pod Wiedniem. Wiosną 2007 roku odbędą się bowiem wybory zarówno we Francji jak i Holandii.

W rozmowie z dziennikarzami zapowiedział też, że Niemcy przedstawią konkretne propozycje w sprawie konstytucji podczas swojego przewodnictwa w UE, przypadającej właśnie na pierwszą połowę 2007 roku.

Dotychczas unijną konstytucję ratyfikowało 15 z 25 państw członkowskich, a odrzuciły Francja i Holandia. By weszła w życie potrzebna jest jej przyjęcie przez wszystkie 25 państw.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane