Niemcy: Bundesrat ratyfikował konstytucję Unii Europejskiej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-05-2005, 12:20

Izba wyższa niemieckiego parlamentu Bundesrat ratyfikowała w piątek konstytucję Unii Europejskiej. Izba niższa Bundestag przyjęła unijną konstytucję dwa tygodnie temu. Do zakończenia postępowania ratyfikacyjnego potrzebny jest jeszcze tylko podpis prezydenta Niemiec. Niemcy są 9. krajem Unii, który zaaprobował Traktat Konstytucyjny.

Izba wyższa niemieckiego parlamentu Bundesrat ratyfikowała w piątek niemal jednomyślnie konstytucję Unii Europejskiej. Za przyjęciem Traktatu Konstytucyjnego opowiedzieli się przedstawiciele 15 z 16 krajów związkowych tworzących Republikę Federalną Niemiec. Jedynie Meklemburgia Pomorze-Przednie wstrzymało się od głosu ze względu na sprzeciw współrządzącej postkomunistycznej PDS. Zdaniem postkomunistów, unijna konstytucja umacnia tendencje neoliberalne i militarystyczne w Europie.

Izba niższa, Bundestag, przyjęła konstytucję dwa tygodnie temu.

Do zakończenia postępowania ratyfikacyjnego potrzebny jest jeszcze tylko podpis prezydenta Niemiec.

Niemcy są 9 krajem Unii, który zaaprobował Traktat Konstytucyjny. Głosowanie w Bundesracie na dwa dni przed referendum we Francji pomyślane było jako wsparcie dla francuskich zwolenników konstytucji.

Były prezydent Francji Valery Giscard d'Estaing określił unijną konstytucję jako "instrukcję obsługi Europy na przyszłość". "Europa przekształca się ze związku państw w związek ludzi" - dodał. Francuski polityk, który kierował pracami konwentu - gremium przygotowującego tekst konstytucji -zabrał głos w Bundesracie jako gość honorowy.

W czasie debaty, minister spraw zagranicznych Joschka Fischer (Zieloni) nazwał konstytucję "optymalnym kompromisem" uwzględniającym interesy wszystkich 25 państw członkowskich. "Lepszy Traktat Konstytucyjny nie powstanie" - podkreślił Fischer.

Za najważniejsze osiągnięcie twórców konstytucji uznał stworzenie urzędu europejskiego ministra spraw zagranicznych, koordynującego politykę zagraniczną i bezpieczeństwa wspólnoty. "Świat nie będzie czekał na Europejczyków" - ostrzegł Fischer przeciwników konstytucji. Nawet największe kraje UE są zbyt małe, by odgrywać istotną rolę w polityce światowej - wyjaśnił.

Premier Bawarii Edmund Stoiber podkreślił, że dokument nie jest "konstytucją nowo utworzonego europejskiego państwa". "Gdyby tak było, przeważająca większość krajów Unii odrzuciłaby go. Państwa narodowe pozostają suwerenami Traktatu. "Unia Europejska nie jest państwem i nie powinna być państwem" - zastrzegł bawarski polityk.

Chrześcijański demokrata Stoiber wyraził żal z powodu braku odniesienia do Boga w tekście konstytucji. Powiedział też, że Unia powinna obecnie skoncentrować się na konsolidacji swoich struktur. Przyjęcia nowych krajów uzależnione są od zdolności Unii do rozszerzenia. Wypowiedział się też przeciwko przyjęciu Turcji.

Premierzy Nadrenii-Palatynatu Kurt Beck (SPD) i Saksonii-Anhaltu Wolfgang Boehmer (CDU) polemizowali z poglądem, iż to unijna konstytucja jest przyczyną umacniania się neoliberalnych tendencji i pogorszenia sytuacji socjalnej mieszkańców Unii. Zdaniem Boehmera, globalizacja jest wynikiem technologicznych przemian mających miejsce od połowy lat 90. i jest niezależna od UE. Konstytucja jest odpowiedzią na zagrożenia - dodał premier Saksonii-Anhaltu.

Przeciwnik konstytucji UE, deputowany CSU Peter Gauweiler zapowiedział, że bezpośrednio po głosowaniu w Bundesracie złoży ponownie do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe skargę. Polityk CSU uważa, że Traktat w istotny sposób ogranicza niemiecką konstytucję, dlatego o jego przyjęciu bądź odrzuceniu powinni zdecydować obywatele w referendum.

Przyjęcie skargi przez Trybunał może opóźnić termin podpisania konstytucji przez prezydenta. Gauweiler próbował wstrzymać proces ratyfikacji już w kwietniu, jednak wtedy sędziowie z przyczyn formalnych oddalili skargę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane