Niemcy: Bundestag pilnie wzywa ministra finansów na debatę ws. Nord Stream 2

PAP
opublikowano: 10-02-2021, 17:26

Bundestag zdecydował, że minister finansów Olaf Scholz musi opuścić trwająca konferencję rządową w sprawie pandemii koronawirusa i niezwłocznie stawić się w parlamencie, aby wziąć udział w toczącej się debacie na temat polityki Rosji, w tym gazociągu Nord Stream 2. Posiedzenie Bundestagu zostało zawieszone do czasu przyjazdu ministra.

Budowa Nord Stream 2
fot. Bloomberg
Budowa Nord Stream 2 fot. Bloomberg
Alex Kraus

Wniosek o stawienie się ministra finansów na debacie w niemieckim parlamencie złożyła w środę partia Zielonych, która chce od Scholza wyjaśnień w sprawie opublikowanego we wtorek przez organizację ochrony środowiska DUH listu, w którym Scholz zaoferował USA do 1 mld euro subsydiów importowych na gaz skroplony (LNG), aby zapobiec sankcjom na kontrowersyjny gazociąg Nord Stream 2.

USA walczą z tą magistralą, bo chcą zapobiec nadmiernemu uzależnieniu Europy od dostaw rosyjskiej energii. Z drugiej strony, zwolennicy gazociągu od dawna zarzucają Amerykanom, że chcą sprzedawać swój gaz LNG w Europie.

Ministerstwo Finansów do tej pory nie skomentowało dokumentu opublikowanego przez DUH, powołując się na poufność negocjacji z USA. Zieloni nie chcą się na to zgodzić, ponieważ chodzi o pieniądze z podatków, a Bundestag ma kontrolować budżet federalny - pisze agencja dpa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane