Niemcy cofnęły się o 5 proc.

RAV,BLOOMBERG
14-01-2010, 00:00

Rok 2009 był dla gospodarki zza Odry bardzo trudny. Ten ma być lepszy.

Rok 2009 był dla gospodarki zza Odry bardzo trudny. Ten ma być lepszy.

W 2009 r. niemiecka gospodarka, największa w Europie, skurczyła się o 5 proc., wobec wzrostu o 1,3 proc. w 2008 r. To najgorszy wynik od zakończenia II wojny światowej i gorszy od prognoz ekonomistów (-4,8 proc.).

— Wszystko wskazuje na to, że w czwartym kwartale gospodarka była w stagnacji — uważa Norbert Raeth, ekonomista urzędu statystycznego.

Dzięki rządowym programom stymulującym, wartym 85 mld EUR, udało się pobudzić konsumpcję prywatną, która wzrosła o 0,4 proc. To jednak na niewiele się zdało, bo niemiecka gospodarka jest mocno uzależniona od eksportu. Tymczasem skurczył się on w 2009 r. aż o 14,7 proc., podczas gdy import zmniejszył się zaledwie o 8,9 proc. Oznacza to, że handel zagraniczny zamiast wspierać PKB, zmniejszał go.

Zdaniem Bundesbanku, w tym roku niemiecka gospodarka będzie w znaczniej lepszej formie. Może rozwijać się w tempie 1,6 proc.

— Póki nie poznamy dokładnych danych za czwarty kwartał 2009 r., trudno przewidywać, co nas czeka w 2010 r. — mówi Stefan Bielmeier, ekonomista Deutsche Banku.

Na dane urzędu statystycznego trzeba będzie jednak poczekać do lutego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAV,BLOOMBERG

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Niemcy cofnęły się o 5 proc.