Niemcy: doradcy rządu wzywają do reform

opublikowano: 02-11-2016, 14:09

Panel doradców ekonomicznych niemieckiego rządu przedstawił prognozę zakładającą, że w tym roku gospodarka naszego zachodniego sąsiada wzrośnie o 1,9 proc. Z kolei w 2017 r. dynamika PKB nieco spowolni do 1,3 proc., donosi Associated Press.

Niezależna Niemiecka Rada Ekspertów Ekonomicznych stwierdziła, że przyszłoroczne spowolnienie wynika głównie z efektów kalendarzowych i że "pęd wzrostu pozostanie zasadniczo niezmieniony". Panel doradza Niemcom i innym krajom strefy euro wykorzystanie sprzyjającego otoczenia wynikającego z ożywienia gospodarczego do przeprowadzenia reform strukturalnych.

Zespół uważa, że UE powinna zawrzeć umowy o wolnym handlu z USA, podobnie jak najnowszą z Kanadą oraz, że Niemcy powinny przeprowadzić reformę podatkową.

Kanclerz Angela Merkel dała wymijające odpowiedzi na to wezwanie twierdząc, że "zawsze jest czas na jakieś reformy”

Prognozy panelu są praktycznie zbieżne z rządowymi, które zakładają, że w bieżącym roku PKB wzrośnie o 1,8 proc. zaś w przyszłym o 1,4 proc. .

Zaprezentowany w środę raport wskazuje na jedynie "umiarkowany" krótkoterminowy spadek gospodarczy od głosowania w Wielkiej Brytanii w czerwcu ws. opuszczenia Unii Europejskiej. Mimo to, panel wezwał do "zapobieżeniu wyjściu poprzez konstruktywne negocjacje lub przynajmniej zawarcie umów z następcami, która ograniczy szkody w przypadku obu stron".

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu