Niemcy: gigantyczny koszt zasiłków dla dzieci

PAP
opublikowano: 18-12-2016, 19:11

Niemiecki budżet przeznaczył od stycznia do grudnia br. na zasiłki dla dzieci 32 mld euro, z czego 470 mln euro na dzieci, które nie przebywają z rodzicami w Niemczech, lecz pozostały w kraju swego pochodzenia na terenie UE - podał dziennik "Bild".

Media, w tym "Frankfurter Allgemeine Zeitung", skorygowały wcześniejszą informację o 5,9 mld euro, podaną w internecie za "Bildem".

Z danych Federalnej Agencji Pracy, do których dotarł "Bild", wynika, że w listopadzie tego roku niemieckie świadczenia wypłacono dla 185 149 dzieci bez niemieckiego obywatelstwa, mieszkających w innym niż Niemcy kraju UE. W listopadzie 2015 roku zasiłki wypłacono dla 120 tys. dzieci, co oznacza wzrost o 54 proc. w ciągu jedenastu miesięcy.

Największą grupę beneficjentów stanowią Polacy, Rumuni, Chorwaci i Czesi.

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel wezwał w sobotę do obniżenia zasiłków na dzieci obywateli krajów UE, jeżeli nie mieszkają one razem z rodzicami w Niemczech, lecz w kraju ojczystym. "Jeżeli dziecko nie mieszka u nas, lecz w kraju swego pochodzenia, to wysokość zasiłku powinna być taka, jak w jego ojczyźnie" - powiedział Gabriel, który kieruje współrządzącą w Niemczech partią SPD, a ponadto jest ministrem gospodarki.

"W Europie istnieje prawo do migracji w celu podjęcia pracy, ale nie istnieje prawo do migracji w celu pobierania zasiłków bez pracy" - powiedział Gabriel.

Rządząca w Niemczech koalicja CDU/CSU i SPD zapowiedziała w lutym, że będzie w tej sprawie wzorowała się na Wielkiej Brytanii.

Propozycję Gabriela skrytykowali jako "populizm" politycy partii opozycyjnych - Zielonych i Lewicy. Poparcie wyraziła natomiast bawarska CSU.

Obecnie dzieci do 18. roku życia - nawet te, które nie przebywają z rodzicami z Niemczech - mają prawo do pełnego świadczenia, wynoszącego od 1 stycznia 2017 r. 192 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko. Na trzecie dziecko przysługuje zasiłek w wysokości 198 euro, a na czwarte 223 euro.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu