Niemcy informują o porozumieniu z Polską w sprawie ropy dla rafinerii Schwedt

opublikowano: 02-12-2022, 07:09
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Niemieckie Ministerstwo Gospodarki poinformowało o zawarciu porozumienia ze stroną polską w sprawie zapewnienia dostaw ropy dla rafinerii Schwedt po rezygnacji z surowca z Rosji, poinformował Reuters.

Agencja przypomina, że rafineria Schwedt, która przerabia rosyjską ropę przesyłaną rurociągiem „Przyjaźń”, zapewnia 90 proc. paliw dla Berlina. Niemcy, które zamierzają do końca roku zrezygnować z importu rosyjskiej ropy, od dłuższego czasu negocjują z Polską w sprawie zabezpieczenia dostaw do rafinerii Schwedt kiedy to się stanie.

Reuters pisze, że opublikowana wspólna deklaracja nie zawiera szczegółów wskazujących, w jaki sposób zostaną zagwarantowane dostawy ropy do niemieckiej rafinerii. Dokument podkreśla potrzebę zakończenia importu rosyjskiej ropy „tak szybko jak to możliwe” w związku z czym obie strony mają pogłębić współpracę. Deklaracja wzywa także do współpracy niemieckie i polskie firmy naftowe.

Serwis tagesschau.de informuje, że niemiecki minister gospodarki Robert Habeck i polska minister klimatu Anna Moskwa zadeklarowali, że “we wspólnym interesie Polski i Niemiec leży jak największe wykorzystanie rafinerii w Gdańsku, Płocku, Schwedt i Leunie". Strony zobowiązały się do jak najszybszego zwiększenia przepustowości istniejących portów i rurociągów. Po stronie niemieckiej chodzi o port w Rostocku i rurociąg Rostock-Schwedt, a po stronie polskiej o port w Gdańsku i rurociąg biegnący przez Pomorze do Niemiec.

Reuters przypomina, że tydzień temu jego źródła informowały o możliwości zawarcia w krótkim czasie porozumienia między Niemcami i Polską dotyczącego koordynacji przez stronę polską dostaw morskich ropy do Niemiec przez port w Gdańsku i odcinek rurociągu „Przyjaźń”, co miałoby prowadzić do przejęcia przez Polskę rafinerii w Schwedt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane