Niemcy: Kościoły zatrudniając nie mogą dyskryminować ze względu na wiarę

opublikowano: 18-04-2018, 09:08
aktualizacja: 18-04-2018, 09:11

Kościoły protestancki i katolicki są drugim pod względem wielkości pracodawcą w Niemczech. Właśnie europejski trybunał wydał wyrok w sprawie zatrudniania przez nie osób deklarujących inne wyznanie lub jego brak.

Z ostatnich danych sprzed kilkunastu lat wynika, że roczne obroty deklarowane przez oba Kościoły, określane w mediach mianem „najpotężniejszej korporacji w Niemczech”, wyniosły 125 mld EUR. Daje to im drugie miejsce w kraju po Volkswagenie, w przypadku którego sięgały 230 mld EUR. Oba Kościoły zatrudniają w Niemczech ponad 1 mln osób, co czyni je drugim pracodawcą po państwie.

Zobacz więcej

Mark Kniec/Flickr CC BY 2.0

We wtorek Europejski Trybunał Sprawiedliwości ogłosił wyrok, z którego wynika, że niemieckie Kościoły nie mogą wymagać, aby zatrudniane przez nie osoby były ich członkami. Mogą jedynie odrzucać kandydatów innych wyznań wówczas, kiedy przynależność do Kościoła jest wymagana do wykonywania oferowanej pracy.

Sprawa rozpoczęła się kiedy protestancka organizacja charytatywna Diakonie opublikowała ofertę pracy tymczasowej na stanowisku konsultanta/tki przy okazji konwencji ONZ poświęconej problemowi rasizmu. Była ona skierowana jednak tylko do protestantów. Odpowiedziała na nią Vera Egenberger, która miała doskonałe kwalifikacje. Jej oferta została odesłana po 12 miesiącach bez odpowiedzi. Kobieta uznała, że powodem jej odrzucenia był brak przynależności do Kościoła protestanckiego. Dlatego zdecydowała się go pozwać z żądaniem odszkodowania wysokości 10 tys. EUR. Sądy kolejnych instancji wydawały w sprawie odmienne wyroki. Ostatecznie niemiecki Federalny Trybunał Pracy skierował sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Ten potwierdził, że Kościoły mają specjalne przywileje w polityce zatrudniania, ale wymagana jest równowaga między ich niezależnością i prawem poszczególnych osób do równego traktowania bez względu na wyznanie. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.de

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu