Niemcy mają problem z celem klimatycznym

opublikowano: 14-12-2016, 14:20

Niemcy ryzykują przestrzeleniem swojego celu klimatycznego przyjętego na rok 2020, wynika z raportu ministerstwa środowiska, na który powołuje się Reuters.

Plan zakładał, że w 2020 r. emisja gazów cieplarnianych ograniczona będzie o 40 proc. względem wartości z 1990 r. W ubiegłym roku emisje zostały zmniejszone o 27 proc.

Zobacz więcej

Ekologia, dym, kominy

fot. Bloomberg

Opublikowany w środę raport rzuca cień na kanclerz Angelę Merkel, która z uwagi na walkę z zagranicznymi politykami w sprawie ochrony środowiska i twarde stanowisko oraz ambitne deklaracje, została nazwana „kanclerzem klimatu”. Dodatkowo Merkel mocno forsowała przejście na odnawialne źródła energii.

Według rządowego projektu ograniczenie miało dotyczyć od 62 do 78 mln ton dwutlenku węgla. Obecnie rząd spodziewa się, że nie będzie to więcej niż 58 mln ton.

Niemcy zobowiązały się do przejścia na czyste źródła energii, odejścia od paliw kopalnianych i energetyki jądrowej, jednak przemysł lobbuje za ograniczeniem tych ambitnych planów, gdyż krajowi mogą grozić braki prądu.

Krajowe górnictwo węgla kamiennego ma zakończyć działalność w 2018 r. W przypadku górnictwa węgla brunatnego jednak nie podano żadnego terminu, choć jest ono bardziej szkodliwe dla środowiska.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu